Ako urobiť radosť deckám tak, aby sme ani jednou nohou nemuseli vojsť do hračkárstva? Dá sa to? Myslím si, že áno. Aj keď mi je jasné, že hračky k Vianociam pre deti jednoducho patria. Aj moje decká hračky dostávajú. Ale ak by ich dostávali od každého člena rodiny, čoskoro by to u nás vyzeralo ako v hračkárstve. Zozbierala som preto niekoľko nápadov, ako sa vyhnúť hromadeniu neporiadku a napriek tomu rozžiariť detské očká. Alebo možno aj dospelácke :)

tipy_darceky_zm

1. oblečenie – nie, nemusia to byť ponožky :) Ani by nemali. Ale čo tak niečo špeciálne, kúsok, ktorý by sme bežne počas roka nekúpili? Šaty s trblietkami, ktoré si mladá princezná vysnívala, či tričko s obľúbeným superhrdinom pre mládenca, veselú čiapku a rukavice.

2. jedlo – najväčšou výhodou jedlého darčeka je, že z neho nehrozí hromadenie neporiadku. Poteší, pochutnáme si, a je po ňom. Opäť mám na mysli niečo špeciálne. Pre dospelákov to môže byť fľaša archívneho vína, káva v ozdobnej dóze. Pre deti darčekové balenie čokolády, orieškov alebo škatuľka čaju s menom.

3. vstupenky – lístok do kina, divadla, či na koncert obľúbeného speváka je skvelá príležitosť užiť si zábavu a zároveň stráviť čas spolu ako rodina

4. permanentka -ak máte doma zanieteného športovca, verím, že nepohrdne permanentkou na plaváreň či lezeckú stenu

5. kniha – primeraná veku a záľubám nemôže sklamať, veľkých ani malých

tipy_darceky1

6. CD – detské pesničky, nahovorené rozprávky alebo čosi na výuku angličtiny, aj tu trh ponúka možností až-až

7. DVD – rozprávky či filmy, a nemusia byť len moderné! Viete, že sa dajú zohnať DVDčka Káčerova? Ukážte deťom, čo sme pozerali my v ich veku :)

8. predplatné – ak má vaše dieťa svoj obľúbený časopis, mohla by ho potešiť možnosť čítať si ho celý rok

9. darčekový poukaz – šikovné riešenie, zvlášť ak kupujete darček pre niekoho, s kým nie ste v každodennom kontakte a neviete, či by ste darčekom trafili. Takto si obdarovaný môže vybrať sám, čo sa mu hodí, darčekové poukazy dnes poskytuje hádam každý obchod.

10. zážitok – oveľa viac, než veci, si deti pamätajú zážitky. Venujme im ich! Či pôjde o jazdu na koni, výlet lanovkou, kurz maľby alebo lukostreľby, zážitok je niečo, na čo budú dlho spomínať.

11. papiernictvo – ak máte doma kreatívca, o námety na darčeky je postarané. A ak aj nie, farbičky, plastelína a sada farebných papierov sú bežnou súčasťou výbavy každého dieťaťa.

12. kozmetika – tu som trochu zaváhala. Kozmetika je síce skvelý darček, treba však dobre poznať toho, komu ju ideme darovať. Predsa len, každému niečo iné vonia, a ak má niekto nebodaj problém s alergiou, ani nehovorím. Ak však ide o vaše vlastné dieťa, len smelo, urobte mu radosť poriadnou bublinkovou penou do kúpeľa!

sol_pomaranc

13. textílie – uteráky, osušky, deka či posteľné prádlo v obľúbenej farbe alebo dizajne

14. športové vybavenie – lyže, sane, stan či spacák, aj v tejto oblasti je tuším stále čo doplniť

15. foto album – v dnešnej dobe tisícok digitálnych fotiek uložených na diskoch počítačov, skutočný papierový album, kde spoločne môžete vlepovať skutočné vytlačené fotky, môže byť ozajstným prekvapením

16. kostýmy – zvlášť tie mladšie deti sa veľmi rady prezliekajú – za rytiera, dinosaura, princeznú, kuchára. Kostým alebo aspoň pár doplnkov ich určite poteší. Ak to nebude gýčovitý kostým Rapunzel, ale radšej niečo univerzálnejšie, s možnosťou miešať jednotlivé časti odevu, dotvoriť si ich, pridať doplnky… podporíte kreativitu a možno sa nakoniec sami budete diviť, aké všelijaké postavy deti dokážu stvárniť.

17. rastliny – nie som práve fanúšikom kupovania zvierat, no starať sa o niečo živé je krásnym tréningom zodpovednosti pre deti. Pre začiatok to môže byť hoci kaktus alebo nejaký záhradkársky set substrátu a semienok, z ktorých vyrastú bylinky. Spoločne potom môžete sledovať ako semienko klíči, vyháňa listy, rastie…

18. bytové doplnky – deti majú rady svoj priestor a chcú v ňom mať pekne, útulne. Ak pri výbere doplnkov zohľadníte, čo u toho-ktorého veku práve frčí, dáte dieťaťu navyše najavo, že vás jeho štýl zaujíma, že vám na ňom záleží. Môže ísť o nočnú lampu, vankúšik, plagát a pod.

19. kuchynské náradie – decká väčšinou milujú pomáhať pri pečení, prečo im nevenovať ich vlastné náradie? Darčekovo zabalené vykrajovačky na medovníky, súprava veselo ozdobených varešiek či formičky na domáce nanuky – pod stromčekom potešia a opäť povedú k spoločne strávenému času a tiež nadobúdaniu nových zručností.

20. šperk – pre dievčatká náušničky, pre chlapcov hodinky… šperk samozrejme ocenia skôr staršie deti a snáď viac dievčatá, je to ale zas príležitosť dať dieťaťu najavo, že poznáte a podporujete jeho štýl a vkus.

Krásne Vianoce a hlavne rodinnú pohodu, nech už nájdete pod stromčekom čokoľvek! :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.