Keď sa nám narodila naša prvá dcérka, prvé vnúča v rodine, samozrejme ju všetci chceli zahrnúť množstvom hračiek. Niet sa čomu diviť. V čase môjho detstva, či dokonca v časoch detstva mojich rodičov nebolo tých hračiek veľa, práve naopak. Preto dostať hračku bola naozaj veľká vec. Bolo to milé a chápala som ich motívy, sama som, ako každá prvomatka, chcela zahrnúť svoje dieťatko všetkým možným, čo by len mohlo k šťastiu potrebovať.

Dnes je však situácia úplne iná, než tých 30-50 rokov dozadu. Všetkých nás obklopuje prebytok. V skutočnosti naše deti nepotrebujú žiadnu ďalšiu plastovú hračku, ani super technickú vychytávku z reklamy. A aj keď počas roka je to možno jednoduchšie, na Vianoce už klasicky vzniká tlak na to, že by sme im predsa mali dopriať to či to.

Za seba môžem povedať, že to, čo v prvom rade chcem dopriať svojim deťom, je budúcnosť. Zem, na ktorej budú môcť žiť a ktorá nebude pokrytá kopou odpadu. Veľa sa na túto tému doma aj rozprávame, deti sú už väčšie a dobre tomu rozumejú. Preto sa snažíme po celý rok minimalizovať odpad, nakupovať s rozvahou, čo sa dá opraviť, požičať, vymeniť a pod. V tomto duchu sa snažíme prežívať aj sviatky, ktoré počas roka oslavujeme, Vianoce nevynímajúc. A čím ďalej tým viac zisťujeme, že nám vlastne nič k šťastiu ani nechýba. :-)

No aj ak chcete ostať pri tradíciách a cítite potrebu obdarovávať rodinu a deti, dá sa to robiť tiež citlivo, s ohľadom na prírodu. Stačí trocha fantázie a možno aj dve šikovné ruky a pôjde to hravo. :-) Skúste takisto uprednostniť kvalitu pred kvantitou a keď pôjdete pre darčeky do obchodu, podporte radšej malého, lokálneho tvorcu, než neosobné korporácie.

Inšpirácie sa dá na internete tiež nájsť dosť, no predsa len, pridávam pár svojich tipov, verím, že nájdete pre každého to naj.

Jedlé darčeky

~ domáci džem
~ domáci likér
~ škatuľka medovníčkov
~ kvások
~ sušené ovocie a oriešky
~ med od včelára
~ domáce sušienky
~ bylinky na čaj

Vzdelávanie

~ preukaz do knižnice
~ poukážka na kurz
~ encyklopédia
~ online program
~ permanentka do botanickej záhrady
~ glóbus
~ predplatné časopisu

Zážitky

~ jazda na koni
~ speleologický kurz
~ exkurzia na eko farmu
~ víkend v horách
~ výlet karavanom
~ bobová dráha

Pre celú rodinu

~ spoločenská hra
~ puzzle
~ audiokniha
~ rastlina v kvetináči
~ kalendár z rodinných fotiek
~ fotoalbum
~ stromček na zasadenie

Nech už si to zariadite akokoľvek, nezabúdajte, že to najdôležitejšie sa nedá zabaliť do škatule. ;-) Prežite teda sviatky v pokoji a láske!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.