Zima klope na dvere a s ňou dlhé chladné večery. Tma je už o štvrtej, na zalezenie do postele ešte priskoro, vonku sa už nedá byť… tak ako si tieto chvíle s deťmi trochu užiť?

Hoci som viac milovník tepla, leta a slniečka, snažím sa vravieť si, že každá sezóna má svoje čaro, len ho treba objaviť. Najviac mi v tomto smere dáva zabrať zimné obdobie, no takto na jeho začiatku som ešte vcelku optimistka a vychutnávam si prvé ochladenie, keď môžeme zapáliť oheň v kozube, popíjať teplý čaj a konečne trochu oddychovať po záhradkárskej sezóne. Pokiaľ ide o deti, tie majú energie vždy dostatok, nezávisle na ročnom období. No keď si ju nemôžu poriadne vybiť na záhrade, potrebujeme sa nejak zabaviť spolu. Naše najobľúbenejšie aktivity na spoločne strávený čas sú asi takéto:

Spoločenské hry

Deti hry milujú, no v lete na ne čas nebýva. Keď sa vonku ochladí, je tu tá správna chvíľa oprášiť škatule s hrami a zabaviť sa. Veľkáči sú skôr na logické hry, no aj malkáč sa už chce s nami hrať. Pre neho máme krásnu hru Ovocný sad, no obľúbil si aj prastarú klasiku Človeče, nehnevaj sa. Chytá sa už aj na pexeso a logickú hru pre jedného – Farebný kód. Väčšie decká stále milujú Ubongo, ale aj Enigmu či Cacao. Keď sa chceme pri hre aj niečo naučiť, vytiahneme si hry z edície „V kocke“ či Cardline, keď sa chceme len dobre zabaviť, tak Ťavie dostihy. Donedávna boli spomedzi kartových hier jednoznačným favoritom Spiace kráľovné, najnovšie sme „objavili“ kvarteto. Skrátka, už sa nám toho postupne doma nazbieralo, takže si vieme vybrať podľa aktuálnej nálady. Osobne by ma potešilo aj viac kooperatívnych hier, musím ešte pohľadať aj niečo na spôsob Ovocného sadu ale pre väčších. Ak máte tip, prosím, podeľte sa ;-)

Ručné práce

Ľudské ruky sú skutočne užitočný nástroj a niekedy sa až nestačím diviť, čo všetko nimi človek dokáže vytvoriť. Vytvoriť niečo vlastnými rukami je pre deti rovnako skvelý pocit, ako pre nás dospelákov. V detstve ma moja mamka a babka učili ručným prácam a teraz to môžem ja podať ďalej, svojim deťom. Najstaršia už skúša svoje prvé hladké očká na ihliciach, prostredný vypletá dutinky na panáčikovi, najmladší pravdaže nemôže zaostávať, tak zmotáva vlnu a vyrába bambuľky. Dokonca aj mňa to pochytilo a po rokoch som vzala do rúk ihlice. Rada by som sa tiež naučila háčkovať, s týmto mám zatiaľ najmenšie skúsenosti. Deti tiež rady zapletajú náramky priateľstva, tkajú malé podložky na detskom tkáčskom ráme, či zošívajú látku a vyrábajú si oblečenie pre bábiky. Ručné práce nielen kultivujú jemné pohyby rúk, ale tiež učia trpezlivosti a ukazujú hodnotu ľudskej práce. Istotne stojí za to k ním viesť aj dnešné, moderné deti.

Diskotéka

Na poslednej svadbe, ktorej sme sa zúčastnili, ma šokoval náš najmladší synátor. Tancoval ako pravý parketový lev! Doposiaľ som netušila o jeho vzťahu k hudbe a tancu, no keď už som to videla, škoda to nevyužiť. A tak, keď má priveľa energie a vonku to už nejde, pustíme si nahlas tanečnú hudbu a dosýta sa vyblbneme! Ak bývate v bytovke s citlivými susedmi, asi si budete musieť heavy metal odpustiť, ale ak vám to bytové pomery umožňujú, zatancujte si! Pomáha to nielen deťom, ale aj vystresovaným mamičkám na upokojenie nervíkov ;-)

Pečenie

Kuchyňa je dávny raj pre deti, priam magicky ich priťahuje. Keď je v dome chladnejšie, pečenie je aktivita, ktorá jednoznačne spojí príjemné s užitočným. Zohrejeme sa, dom prevonia vôňa chutného koláča a ešte si aj pripravíme niečo skvelé pod zub. S blížiacimi sa Vianocami sa tiež chystáme na spoločné pečenie medovníčkov, čo je síce pri troch deťoch aktivita pre pevnejšie nervy, ale výsledok je vždy krásny :-)

Knižný klub

U nás doma sa číta denne, no poväčšine sa každý venuje svojej knihe, vo svojom čase. Podvečerné posedenie pri kozube je však skvelou príležitosťou čítať si spoločne, nahlas, potom o knihe diskutovať, rozprávať sa, hovoriť si dojmy a zážitky. Čím staršie deti, tým plodnejšia diskusia, ale aj najmenší sa už vie prekvapivo múdro zapojiť.

Filmový večer

Po náročnom týždni, keď sa nikomu už nič nechce, zvaliť sa na gauč a spoločne si pozrieť zábavný film padne naozaj vhod. K tomu teplé doma upečené pukance alebo ešte lenivejšia verzia – pizza z donášky… a svet je hneď krajší, stačí pritom tak málo!

Domáci wellness

Sauna, bazén, vírivka, ach, to je moje! No sama sa k takému luxusu veľmi často nedostanem, a s deťmi… nuž, povedzme si pravdu, nie je to ten druh oddychu, ako by som si predstavovala. Zato teplej vane sa predsa vzdať nemusím a netreba kvôli nej chodiť ďaleko. Aj decká sa s veľkou radosťou šupnú do vane plnej bublinkovej peny, ja si pre kúsok romantiky pozapaľujem sviečky a vychutnám trochu prítmia, pridám do vane bylinky či liečivú soľ. Zábavné je aj robiť si pleťové masky – mladší chalani sa na tom od srdca zasmejú, najstaršia dcérka sa zas cíti ako ozajstná veľkáčka, keď si môže dopriať niečo, čo mamička.  Rímske kúpele to zrovna nie sú, ale kúpeľ vždy dobre padne, takmer nič nestojí a môžem si dopriať, na čo mám práve chuť.

A ako to máte vy? Ako zvyknete tráviť dlhé večery počas zimných mesiacov? Budem rada, ak sa podelíte o ďalšie nápady! Majte sa krásne a užívajte každý deň naplno!

 

 

1 Comment on 7 aktivít na dlhé zimné večery

  1. Vychýtavka našich deti je domáca plastelína, no a aj ja sa rada zabavím pri stáčaní slimáka,… Na kreslenie v kuchyni pri veľkom stole nalákam nielen deti, ale aj ocinka. Už sa ale teším na piatok, pukance a Spievankovo6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.