V mojom ideálnom živote by sa geografia učila tak, že by sme čo najviac cestovali, navštívili všetky svetadiely, spoznali rozmanité krajiny a ich kultúry. Zatiaľ ale v takomto ideále nežijem, nuž ten svet spoznávame doma, inými spôsobmi. Napríklad z kníh.

Veľmi ma teší, že dnešné deti majú k dispozícii takú pestrú ponuku kníh. Skutočne každý si môže vybrať podľa svojho vkusu. A pri tom množstve pútavej, zaujímavej literatúry už ani učebnice dáko netreba. V tomto článku by som sa teda chcela zamerať na knihy, ktoré doma používame pri učení geografie, či menej školským jazykom povedané – spoznávaní sveta a jeho krajín.

Mapy – Aleksandra a Daniel Mizielinski

Krásne ilustrovaná kniha, ktorú už ani predstavovať netreba, v týchto dňoch vychádza v ďalšej, obohatenej reedícii, so 66 krajinami sveta. Veľa textu v nej nehľadajte, je orientovaná skôr vizuálne. Tým poteší oko, ale aj mladšie deti, ktoré ešte čítať nevedia. Vytvoriť si kladný vzťah k poznávaniu sveta nikdy nie je priskoro. ;-)

Kniha nás oboznámi so špecialitami krajín – obľúbenými jedlami, zaujímavými kultúrnymi a prírodnými pamiatkami, významnými mestami a riekami, či typickými rastlinami a živočíchmi. Poskytuje tak s minimom slov pekný celkový obraz danej krajiny.

Usborne Atlas of the World Picture Book

V podobnom obrázkovom duchu je ladená aj ďalšia naša obľúbená kniha. Ide o obrázkový atlas s krátkymi textami v angličtine, čím vieme „zabiť dve muchy jednou ranou“. Vždy som totiž rada, keď vieme učenie angličtiny zasadiť do nejakého kontextu. Táto kniha na rozdiel od predošlej sa však nevenuje jednotlivým krajinám, ale kontinentom resp. väčším geografickým celkom.

Môj prvý atlas

Tento nálepkový zošit sme kúpili kedysi dávno náhodne v supermarkete, keď mali starší dvaja nálepkovacie obdobie. Veľa som od toho nečakala, ale knižočka prekvapila. Ponúka za málo peňazí, veľa muziky. Vďaka nálepkám sa deti oboznámia s vlajkami jednotlivých krajín, typickými rastlinami a živočíchmi (nálepky sú skrátka top! :-)). Čo-to si už aj prečítajú v krátkych textoch. No a súčasťou je aj veľká rozkladacia hra typu „človeče, nehnevaj sa“, kde sa panáčik snaží dostať na vrchol Mount Everesty alebo prejsť okolo sveta.

Po stopách nášho sveta na dvanástich ilustrovaných mapách – Tim Marshall

Táto kniha takisto prechádza medzi odbormi a prepája geografiu s históriou. Vysvetľuje tiež vplyv geografickej polohy krajiny na politiku, prečo sú niektoré krajiny bohaté a iné chudobné a pod. Vždy sa poteším, keď vidím knihy písané týmto spôsobom. Svet totiž nejde deliť na predmety ako v škole, všetko súvisí so všetkým, jedno vplýva na druhé. Je preto veľmi dobré si informácie vzájomne spojiť.

Divy sveta – Daniela Celliová

V tejto knihe sa decká oboznámia s výnimočnosťami, ktoré náš svet ponúka. A nepôjde o tých známych sedem divov. Kniha predstavuje 31 pamiatok, ktoré vytvorila ľudská ruka v rozličných kútoch Zeme. Dozviete sa ich príbehy, zaujímavosti aj žartovné situácie, ktoré ich sprevádzali.

Príbehy veľkých aj malých miest – Štěpánka Sekaninová, Jakub Cenkl

Táto kniha ulahodí tým z vás, ktorí by radi trochu beletrie. Priznám sa, že toto nie je úplne moja šálka kávy, ale tiež viem, že tento štýl má svojich skalných prívržencov. Knihou deti sprevádza capko a sliepočka, ktorí sa rozhodli spoznávať zaujímavé mestá a mestečká. Dozviete sa tu o mestách, ktorých meno ste v živote nepočuli, ale aj pikošky a zaujímavosti z tých veľkých a známych.

Môj veľký zošit Montessori Objavuj svet – Christelle Guyot

Napokon ešte jeden pracovný zošit pre predškolákov. Ako som už v úvode písala, na objavovanie nie je priskoro – akonáhle sa záujem objaví, treba ho nasledovať.

Pracovné listy u nás nikdy veľmi nešli, no náš najmladší ich priam miluje. Takže aby sa popri starších súrodencoch nenudil, siahla som po takejto knihe aktivít. Ide o taký ľahký nástrel, kde sa deti dozvedia primerane predškolskému veku o jednotlivých kontinentoch, oceánoch, o tom čo je ostrov či jazero. Zemepisu je venovaná jedna zo siedmych kapitol. V ostatných sa deti naučia niečo o živej prírode, ľudskom tele, slnečnej sústave, štyroch živloch a pod.

Čo knižnica dala

Netajím sa svojou láskou ku knižniciam. Dajú sa tu nájsť staré knihy, ktoré už inde nenájdeme, ale aj prelistovať novinky a zistiť, či tú alebo onú knihu chceme aj domov alebo ani netreba. Vždy, keď sa venujeme nejakej téme, prvá cesta vedie do knižnice k príslušnej polici. A veru, že vždy niečo skvelé objavíme! Vrelo tento postup odporúčam všetkým školákom, knižnice skrývajú ozajstné poklady.

Keďže sa momentálne nachádzame v ČR, nasledujúce dve knihy budú v češtine. Ale zaujali nás veľmi, takže ak by ste ich niekde zazreli, stojí za to ich vziať do rúk.

Velká dětská encyklopedie – Zeměpis světa

Je to viac faktografická kniha, povedala by som, že úplne spĺňa atribúty školskej učebnice. Napriek tomu sú informácie podané príjemnou formou a dozvedeli sme sa všetko, čo k učivu geografie patrí.

Už to znám – Naše Země

Opäť kniha, ktorá nadväzuje na školské učivo, ale je plná obrázkov, zaujímavostí, kvízov a hier. Jedinou škodou je, že bežné učebnice nie sú takéto.

Tak a to je na dnes všetko. Na trhu je toho istotne viacero, aj doma toho máme viac, ale chcela som vybrať také, ktoré sú naozaj niečim zaujímavé, výnimočné, ku ktorým sa naše deti najradšej vracajú.

A ak máte nejaký skvelý tip na „must have“ v rámci geografie, poteším sa vašim komentárom!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.