Asi každá mama potvrdí, že nič sa nedotkne materských citov tak, ako keď je dieťa choré. Ja nie som výnimkou. No ako sa vraví, všetkého veľa škodí – aj prehnanej materinskej opatery. Zvlášť, keď ide len o zvýšenú teplotu.

Hlavne v tejto zime-nezime je veľká šanca, že chytíme virózu, či nejakého bacila, s ktorým treba zabojovať. A prejaví sa to zvýšenou teplotou. Ľudské telo je naozaj dokonalé a s mnohým si vie samo parádne poradiť. Ak mu dáme šancu. No občas vídam po mamičkovských fórach dobre mienené rady, ako treba striedať paralen s nurofenom okamžite, ako sa zvýšená teplota objaví. Lenže týmto spôsobom dieťaťu nepomôžeme, skôr naopak.

Horúčka je v skutočnosti kamarátka. Navonok nám hovorí, že v tele niečo prebieha. To „niečo“, je najčastejšie ozdravný proces, ktorý si tak veľmi želáme. Zvýšená teplota je totiž nástrojom tela, ktorým aktivizuje biele krvinky do boja proti infekcii. Obľúbená pracovná teplota bielych krviniek je okolo 38°C. Takže logicky, ak silou-mocou teplotu znižujeme, vlastne telu bránime v boji a celý proces liečenia predlžujeme.

Doma mám tri vzorky malých pacientov a za tie roky som si všimla, že každý z nich prežíva zvýšenú teplotu inak. Jedno dietko sa skláti do postele okamžite, ako teplota máličko prekročí 37°C. Druhé sa smeje, hrá a keď sa posťažuje, že sa asi celkom dobre necíti, odrazu má 39,5. A tretie je potvora, ktorá si teplotu pre istotu ani nedá odmerať, takže na vyvodenie štatisticky významných záverov nám zatiaľ neposlúži :-) Zaujímavé na tom celom je, že prvé dieťa s nižšími teplotami sa vytrápi oveľa dlhšie, druhé s teplotami vyššími býva za 2-3 dni zdravé ako rybička. Čo podľa vyššie uvedeného aj dáva logiku.

Ale poďme teda k veci – čo robiť, aby sme sa len tak nečinne horúčkujúcemu dieťaťu neprizerali, ale mu aj pomohli.

Hlavne pokoj

Choré dieťa potrebuje pokoj. A pokoj v sebe potrebuje aj rodič. Keďže rodiča sme už upokojili, lebo vie, že teplota je dobrá, treba upokojiť aj dieťa a udržať ho v posteli. Podľa veku dieťaťu primerane tlmočíme, čo sami o horúčke vieme – že do telíčka sa dostal beťár vírus, ale našťastie tu máme úžasných pomocníkov – biele krvinky. Tie teraz usilovne behajú po tele a zlé vírusy chytajú, pojedia ich a budeme opäť zdraví. Preto si musíme poležkať, aby sa krvinkám dobre pracovalo a mali svoju prácu hotovú čo najrýchlejšie. Zapojte kreativitu, vymyslite si príbeh, ktorý bude založený na realite a najviac bude sedieť veku a chápaniu vášho dieťaťa.
Čo sa týka spôsobu, ako dieťa udržať v posteli, moja skúsenosť je, že s teplotou si aj naše najmladšie perpetuum mobile ochotne poleží, no ak ho už ošíva, že sa nudí, využime tento čas na spoločné čítanie alebo môžeme pre zmenu pustiť audio rozprávky či detské pesničky; pozerať na telku nie je práve dobré riešenie.

Bylinky

Príroda je tiež kamoška a ako sa hovorí, na každý problém vyrástla bylinka – tak aj na teplotu. Potenie podporíme teplým čajom z kvetu lipy a bazy v pomere 1:1. Zvlášť dobrá je aj mäta. Mentol pomáha telo ochladzovať. Hodí sa teda jednak čaj z mäty piť, no takisto ho (vychladený!) môžeme použiť na namáčanie obkladov.

Okrem čajov z byliniek môžeme využiť aj esenciálne oleje a pár kvapiek pridať do difúzera v izbe, kde dieťa oddychuje. Príjemná vôňa upokojuje a zároveň tiež pomáha. Proti teplote je účinný olej opäť z mäty, a taktiež z levandule, pri deťoch starších ako 3 roky aj eukalyptus. Ja osobne som si obľúbila aj zmes olejov Respirant od výrobcu Nobilis Tilia.

Obklad, zábal, sprcha

Keď teplota nie je príliš vysoká, na úľavu od nepríjemných pocitov pomôže uteráčik namočený vo vlažnej vode alebo už spomínanom mätovom čaji a priložený na čelo. Ak teplota stúpa cez 38,5°C, môžeme chladiť väčšiu časť tela zábalmi na predlaktia a lýtka. Prípadne môžeme dieťa osprchovať vo vlažnej vode, akú znesie, a potom zabaliť do suchej osušky alebo deky a šup späť pod perinu. Z detstva si pamätám, ako mi mamka pri horúčke prikladala na zápästia surový, na krúžky nakrájaný zemiak. Netuším, aký by mal byť princíp fungovania, no skúsila som aj na svojich deťoch a nejakým spôsobom to zaberá :-)

Vzduch

Vetrať za každého počasia, aj ak vonku mrzne, treba nárazovo otvoriť okno dokorán, hoc na pár sekúnd, nech sa vzduch vyčistí. Dietko nech sa len pekne hreje pod perinou, cieľom nie je ho ochladiť, iba do vydýchanej izby priviať závan čerstvého vzduchu.

Lieky ako posledná možnosť

Ak teplota trvá pridlho, neklesá, dieťa priveľmi vyčerpáva, alebo sa bojíte noci, kedy by mohla nečakane vybehnúť priveľmi vysoko, siahnite po lieku. Skúste sa ale udržať pri minimálnej dávke, nie testovať maximálnu. ;-) Nadbytok liekov imunitu oslabí a len sa týmto zacyklíme do ďalšej reťaze chorôb.

Prajem veľa zdravia a nech sa vám potvorské bacily čo najviac vyhýbajú!

____________
PS: celý čas sa bavíme o teplote z bežnej virózy, nie o horúčke z úpalu – tá je fakt nebezpečná, ani o horúčke pri závažných zápalových ochoreniach. Verím, že všetci moji čitatelia toto rozoznať vedia :-)

2 komentáre on Ako na horúčku bez liekov

  1. Majka, zaujímavé čítanie, veľmi súhlasím.
    Prosím, vieš odporučiť nejaký difuzér? Premýšľam už dlho nad kúpou….vďaka, držte sa v zdraví aj naďalej.

    • Ďakujem za komentár :-)
      Úplne konkrétne poradiť neviem, používam oleje Nobilis Tilia, tak aj difúzer som vzala od nich :-) Máme ho dva roky zatiaľ a spokojnosť. Myslím, že v tomto smere je dôležitejšia hlavne kvalita olejov ;-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.