Tí, ktorí ma sledujete na Instagrame to už viete, pre ostatných to bude novinka. Pred nejakým časom som sa pustila do štúdia montessori pedagogiky pre základné školy, resp. pre vek 6-12. Chválospevy na systém, akým sa v montessori základných školách učí a o akom môžeme na našom milom Slovensku momentálne len snívať, si nechám na inokedy :-)

Dnes sa s vami chcem podeliť o jednu peknú lekciu o vzniku pohorí. Kedy sa toto učivo preberá na bežnej základke úprimne netuším, vygooglila som pomerne málo informácií na túto tému. V montessori škole sa s nástupom do prvého ročníka začína tzv. prvým veľkým príbehom. Je to príbeh o vzniku vesmíru. Na racionálnu Máriu Montessori mi pripadal prekvapivo poetický. Rozhodne však zaujímavý :-) Z neho sa potom odvodia ďalšie témy, ktorým sa môžu deti venovať. Jednak môžu robiť rôzne pokusy a zoznamovať sa so základnými fyzikálnymi zákonmi, jednak postupne prechádzajú ďalšie príbehy týkajúce sa Zeme a jej zloženia.

Jednou z tém je tu aj vznik pohorí a práve k tejto sme sa dnes dostali. Vopred som si prichystala nákresy rôznych spôsobov, akým sa pohoria formujú. Ďalej som vytlačila fotky reálnych pohorí, na ktorých bolo dosť jednoznačne vidieť spôsob ich vzniku. Pripravila som si tiež niekoľko kúskov na seba naukladaného filcu a keďže som nemala doma vhodné geometrické telesá na prezentáciu, môj šikovný manžel mi vyrezal z dreva, čo som potrebovala a ja som si jednotlivé kúsky namaľovala.

Začali sme zopakovaním toho, ako sme sa rozprávali o sopkách a príčinách ich vzniku, a tiež o tom, že vyhasnuté sopky dali vznik viacerým pohoriam. Lenže nie všetky pohoria sú sopečného pôvodu. Oveľa viac ich vzniklo iným spôsobom.

Väčšina pohorí vznikla v dôsledku tlaku v zemskej kôre. Tlak spôsobil pohyb zemskej kôry a zem sa dvihla. Pravdaže, tento pohyb je veľmi, veľmi pomalý a trvá celé storočia či tisícročia. Na ilustráciu tohto procesu poslúžil filc. Pomalým stláčaním jeho krajov a posúvaním po stole nám vzniklo krásne vrásové pohorie.

Niekedy v zemskej kôre zas nastane zlom. V mieste praskliny sa zem začne zosúvať a ako vidíme, jednotlivé jej vrstvy už nevytvárajú jednu líniu.

Nastať môže aj ďalšia situácia. Ak tlak pôsobí z dvoch strán, môžu sa vytvoriť dve praskliny. Zem medzi nimi sa s pokračujúcim tlakom môže buď vydvihnúť alebo naopak prepadnúť.

Na záver sme si prezreli fotky reálnych pohorí. Deti boli uchvátené. Okamžite sa začali pýtať, akého pôvodu sú Tatry, Himaláje, ako vznikol kopec, čo máme za domom a ako by sme to mohli zistiť. Sama som bola prekvapená veľkosťou ich záujmu aj množstvom otázok, ktoré k téme mali. Nakoniec sa z toho rozvinula slušne dlhá diskusia o všetkých možných pohoriach, kopcoch, skalách, pohyboch zemskej kôry, ich trvaní, o rôznych kombináciách týchto pohybov.

Téma napokon ostala otvorená, pomôcky sú k dispozícii a ešte sa dostaneme k nejakému písomnému výstupu. V každom prípade to bolo mimoriadne podnetné a ja sama som sa cítila obohatená. :-) Veľmi by som si priala, aby sa montessori princípy raz uplatnili aj na našich školách. Ono to až tak nebolí a efekt prináša… Tak snáď sa dožijem. :-)

2 komentáre on Ako vznikajú pohoria

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.