Školský rok je v plnom prúde a geometria je u našich detí stále najobľúbenejšou záležitosťou. Tak sme ju dnes posunuli na vyšší level! :-)

Nedávno som s najmladším začala pracovať s geometrickou komodou. Tá primárne patrí medzi zmyslový materiál, pomocou ktorého sa dieťa zoznamuje so základnými geometrickými tvarmi. Ale keď ju už doma máme, prečo ju nevyužiť aj o čosi viac.

So staršími dvoma som teda začala rozoberať zásuvku s trojuholníkmi. Riešili sme, aké sú, v čom sú podobné, v čom sa líšia… Tak sme „objavili“ dve veci – že trojuholníky môžeme deliť podľa ich strán a tiež podľa uhlov. Naučili sme sa, čo je to pravý uhol, ostrý uhol a tupý uhol. Potom som nadhodila otázku, aký by bol súčet všetkých uhlov v trojuholníkoch. Líšil by sa medzi jednotlivými typmi? Decká tvrdili, že určite bude mať každý trojuholník iný výsledok, tak sme sa rozhodli si to overiť.

Podľa tvarov v geometrickej komode sme si obkreslili a vystrihli rozličné typy trojuholníkov. Ak geometrickú komodu nemáte, nič sa nedeje, jednoducho si vystrihnite rozličné druhy trojuholníkov – pravouhlý, ostrouhlý, tupouhlý, rovnostranný, rovnoramenný a rôznostranný – z každého typu po dva rovnaké kusy. Naša Kajka dostala nápad odlíšiť si to aj farebne, takže každý typ trojuholníka vystrihla z iného farebného papiera.

Z dvojice vždy jeden trojuholník ostal celý, na druhom sme označili uhly farebnou fixkou. Potom sme trojuholník roztrhli na tri časti tak, aby na každom kúsku ostal jeden uhol.

Tretinky sme uložili vrcholmi k sebe. Tadá! Vidíme, že dohromady dávajú 180°. Podobne pokračujeme aj s ostatnými.

Bolo úplne nádherné sledovať, ako si pri plnej vážnosti dcérka zapísala výsledok prvého „pokusu“, pri druhom dvihla obočie, že aj tento má 180 a pri treťom už s otvorenými očami aj pusou ukazovala, že ten ďalší tiež. Pri tejto objaviteľskej činnosti som ju nechala pracovať samotnú, len jedným očkom som sledovala, ako postupuje, až dokým nepribehla celá natešená s výkrikom „mamiiii, oni mali 180° VŠETKY!!!“ :-)

Pre istotu ešte všetky uhly poctivo premerala uhlomerom, zapísala, spočítala a – fakt to vyšlo! Všetky objavy si samozrejme nalepila so svojej „knihy geometrie“.

No a už teraz sa tešíme, ako budeme overovať ďalšie geometrické tvary. Vyskúšajte to aj vy, veď tá matika je nakoniec vcelku zábavná! :-)

5 komentárov on Aký je súčet uhlov v trojuholníku?

  1. Krááááása! Takto sa učí. Hypotéza, chytiť, vyskúšať, zistiť sám. Tlieskam!!!

    • Dobrý večer, no námety – niečo mi napadne len tak zrazu, niečo našepká google, niečo múdre knihy :-) Táto aktivita konkrétne je z montessori manuálu k matematike ;-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.