Možno ste už v obchode tiež videli sadu na pestovanie kryštálov. Tak jednu takú som raz deckám kúpila. Na obálke boli prekrásne mega obrovské kryštály. Realita však bola trochu odlišná :-)

Asi som za tie peniaze očakávala zázrak, no ten sa nekonal. Kryštály nám vznikli, ale maličké. Boli sme trošku sklamaní, ale čo už, stáva sa. Potom som kdesi na internete našla návod na domáce kryštály z boraxu. Keďže cena je neporovnateľne nižšia, povedala som si, že vyskúšame. Návod veľké kryštály nesľuboval, takže sme vedeli do čoho ideme – a naozaj to tak aj vyšlo.

krystaly_01

Najprv sme si nachystali chlpatý drôtik, na ktorom sme chceli „pestovať“ kryštály. Že je tá zima, vytvarovali sme ich do tvaru snehových vločiek.

krystaly_02

Vločky sme zavesili na nitku a upevnili na paličke, aby viseli smerom do vnútra fľaše.

krystaly_03

Následne sme nechali zovrieť vodu. Do vriacej sme potom prisypávali po lyžiciach borax a miešali, kým nevznikol nasýtený roztok – teda ďalší borax sa už nerozpúšťal. (Na pol litra vody to boli cca 4 polievkové lyžice.)

Boraxový roztok sme preliali do fľaše s chlpatým drôtikom. A potom najťažšia časť – vydržať. :-)

krystaly_04

Môžete to nechať usádzať cez noc, my sme pokus robili ráno, počas dňa sme pozorovali ako sa postupne mútna voda menila a usádzali sa kryštáliky… Poobede už boli dosť pevne usadené, aby sme ich mohli bezpečne vybrať. Nad umývadlom som ich nechala ešte trochu odkvapkať, keď uschli, ostali pekne pevné, tvrdé.

krystaly_05

Zopár kryštálikov sme odlúpli, aby sme pozorovali ich štruktúru – všimli sme si, že vytvárajú kocky :-)

krystaly_06

Tak príjemné majstrovanie a skúmanie! :-)

PS: je to predsa len chemikália, takže celkom malé deti nenechávajte bez dozoru, aby si nechlípli, nenašpliechali do očí… a podobne, veď to určite dobre viete ;-)

 

 

4 komentáre on Boraxové kryštály

  1. Super, kde kupim borax? Ja som sa ho v inom pokuse pokusila nahradit zmakcovacom vody – neuspesne.

    • Ahoj, ja som kupovala cez net, na stránke pgchem.sk – zvyknem odtiaľ brať aj väčšie množstvá sódy, keď vyrábam prací prášok, oleje na výrobu mydla a tak ;-) ak potrebuješ len ten borax, tak ti môžem odsypať a poslať :-)

      • Dakujem za ponuku, si zlata. Pozeram, ze tam maju kopec veci sa fajn ceny, ktore vyuzijeme. Mas skusenost napr. s marhulovym olejom (prironym/rafinovanym)? Chcela by som ho na masaz.

        • Vieš čo, veľa som už odtiaľ brala kadečoho, ale marhuľový práve nie :-) Keď už, tak na masáž by som brala prírodný, mne na mydlenie stačia aj v nižšej kvalite… ale mala som odtiaľ mandľový a šípkový olej, ktorý sme mazali na telo normálne a boli veľmi príjemné :-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.