Túto hru nám pod stromček doniesol Ježiško už minulého roku. Ja síce nie som práve nadšenec spoločenských hier, občas sa ale nájde taká, ktorá ma zaujme :)

hradyzamky2

Hra „Cestujeme po hradoch a zámkoch“ nepatrí k tým, ktoré by sme vybrali každý večer, zaberie totiž relatívne veľa času a je z tých náročnejších. Veľmi sa mi však páči, že v sebe spája vlastivedu s matematikou, a pritom je to stále hra.

hradyzamky4

Na začiatku cesty každý dostáva určitý obnos peňazí, ktoré bude neskôr potrebovať. Začiatočné políčko môže byť Bratislava, my sme si zvolili Košice. Zo štartu vyrážame pešo, cestou si však môžeme zarobiť a kúpiť si motorku, neskôr aj auto, a tak postupovať rýchlejšie. Peniaze sa míňajú na vstupné do hradov, na ubytovanie, benzín, služby. Na políčkach „Lotéria“ sa dá peniaze vyhrať, ale aj prehrať. Takisto je možné si kúpiť akcie podniku a zarábať na ich výnosoch.

Na políčkach s názvami hradov si hráč vezme kartičku s príslušným hradom, kde sa o ňom čo-to dozvie. Väčšinou sú to zaujímavosti, povesti, niečo z histórie.

hradyzamky5

Hru môže ukončiť hráč, ktorý ako prvý nazbiera 10 kartičiek s rôznymi hradmi. Ak niekto nazbiera všetkých 12 hradov, hra automaticky končí. Víťazom je však hráč, ktorý má na konci hry najviac peňazí, takže nestačí mať šťastie len na dobré hádzanie kockou, treba aj premýšľať, ako a kde peniaze minúť či zarobiť.

hradyzamky3

Hra je veľmi pekne ilustrovaná, počas celého putovania na mape sledujeme, kde sa ktorý hrad nachádza vrámci Slovenska, čo je od neho severnejšie, južnejšie, či aká iná zaujímavosť je v blízkosti. Okrem toho si decká precvičujú aj počítanie spamäti – napríklad koľko treba vydať turistovi, ak platí 20tkou za 5-korunové vstupné. Bankovky sú v hodnotách 100, 50, 25, 10 a 5, takže to až také zložité počty nie sú, často sa však čísla štverajú k tisíckam.

Tak prajeme príjemné učenie, hranie, spoznávanie! :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.