Slnečné jesenné dni sa snažíme tráviť čo najviac v záhrade. Čerpať energiu zo slabnúcich slnečných lúčov. Pripravovať záhradku na zimný odpočinok. A skúmať samozrejme :-)

Keďže máme pozemok na ťažkej ílovitej zemine, pred domom ešte pozostatky stavebného piesku a v záhrade dovezenú hlinu na pestovanie, mali sme dostatok podnetov na skúmanie rozdielov jednotlivých druhov pôdy.

dsc_6487

Na úvod decká nabrali ľubovoľnú vzorku hliny. Lupou pozorovali a zisťovali.. že tá pôda nie je vôbec jednotvárna, studená, mŕtva hmota. Že sú v nej chrobáčiky, korienky rastlín, drobné zrnká kamienkov, kúsky odumretých stoniek a pod.

A že je v pôde dokonca aj voda – to sme si overili tak, že sme odobratú pôdu nasypali do zatváracieho sáčku a vyložili na okno.

dsc_6488

Po necelej hodinke sa sáčok parádne zarosil.

dsc_6496

Ďalej sme sa rozprávali o úrodnosti pôdy. Ktorá pôda je úrodná? Prečo? Prečo na púšti nedopestujeme mrkvu a na íle kaktusy? Je dobré, keď pôda vodu prepúšťa alebo udržiava? Ktorá pôda v sebe vodu drží a prečo?

Nachystali sme si tri fľaše, na ne som pripevnila kávové filtre.

dsc_6511

Do filtrov sme nasypali približne rovnaké množstvá hliny, ílu a piesku. Pre istotu sme si poháre označili, pretože po stretnutí s vodou všetky vzorky vyzerali ako hnedá džabanica :-)

dsc_6512

Potom sme si nachystali 3x rovnaké množstvo vody a nechali ju pretiecť cez jednotlivé vzorky. Stopovali sme pritom čas, za ktorý voda pretečie.

dsc_6513

K aktivitkám ma inšpirovala jednak druhácka prírodoveda, jednak fantastická kniha, ktorú sme nedávno kúpili. Vďaka nej sme sa porozprávali aj o tom, čo je ornica a čo je pod tou časťou pôdy, kde sa lopatkou neprehrabeme :-)

dsc_6520

No a takto to celé spracovala naša štvrtáčka.

dsc_6516

Tak teda hurá do prírody, kým je pekne, užite si slniečko a spoznávajte :-)

3 komentáre on Čo sa skrýva v zemi

  1. úplná paráda… áno, presne takto si predstavujem poznávanie a učenie sa v praxi… tlieskam :-) a v dobrom závidím, ten domček… snáď aj my sa raz dočkáme… zatiaľ objavujeme v záhradke :-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.