Dnes sa konečne ochladilo, ale keďže vonku to nikoho nelákalo, pochytila ma tvorivá nálada :-)

Už nejaký čas som deckám chcela vyrobiť hmatové pexeso, tak prišlo na rad práve dnes. Nakoniec to bolo vcelku rýchle a stihli sme sa aj zahrať :-)

Na výrobu som použila drevené štvorcové doštičky, lepidlo na drevo a všelijaké materiály s rôznou štruktúrou, čo dom dal. Doštičky sa dajú narezať napríklad z preglejky alebo kúpiť hotové v obchode s kreatívnymi potrebami. Alebo sa dá použiť hrubší kartón, napríklad zo škatule od pizze.

Ako hmatový materiál som použila vlnitú lepenku, šmirgľový papier, korok, kúsok umelej kožušiny, pierka, špagát, chlpatý drôtik a kúsok gumenej protisklzovej látky.

Použiť sa dá prakticky hocičo, čo sa dá nalepiť. Dôležité je, aby štruktúra jednotlivých materiálov bola na dotyk odlišná, ľahko rozoznateľná. Môže to byť napríklad filc, špáratká, nastrihané slamky, kúsok špongie či molitanu, vatové tampóny, gombíky, rôzne druhy látok s výraznou štruktúrou (kožušina, froté, menčester, vrecovina), bublinková fólia a podobne. Všetko samozrejme lepíme dvojmo a snažíme sa, aby boli páry čo najviac rovnaké.

A po vyschnutí sa môžeme pustiť do hry :-) Zakryjeme si oči, pretože chceme izolovať vnímanie práve hmatom a nie zrakom. Hrať môžeme vo dvojici a v hľadaní párov sa striedať ako pri klasickom pexese, zahrať sa ale môže aj dieťa samo a postupne hmatom ponachádzať všetky dvojice rovnakých materiálov.

Tak teda príjemné tvorenie a hranie!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.