Tohto roku som sa okrem klasickej zeleniny rozhodla konečne zasadiť aj nejaké tie bylinky. Hoci som sa obávala, ako to dopadne, pretože nie som nejaký expert pestovateľ, som veľmi milo prekvapená, zatiaľ nám to celkom ide 🙂
Prvý krát mi zakvitla aj echinacea. Mala síce len dva kvietky, ale verím, že sa jej u nás páči a budúci rok sa pekne rozrastie. Oproti nenápadným zeleným bylinkám (typu mäta, medovka či bazalka), echinacea je ako bonus nádhernou ozdobou záhrady. Až mi prišlo ľúto, že liečivé sú práve kvety a musím ich odtrhnúť v ich najväčšej kráse.
Echinaceový čaj sme si obľúbili už dávnejšie, preto som rada, že odteraz si budeme môcť pripravovať svoj vlastný. Výborný je v jesennom období na posilnenie imunity, nie je však vhodné piť ho dlhodobo. Pomáha tiež ničiť vírusy a baktérie a redukuje alergie.
Dozvedela som sa, že liečivé účinky echinacey objavili severoamerickí indiáni, ktorí ju využívali na ošetrenie rán proti vzniku zápalov. Práškom z usušeného koreňa echinacey liečili aj poštípanie hmyzom či dokonca hadie uhryznutie. Koreň sa má vyberať na jeseň v treťom roku pestovania a obsahuje omnoho viac účinných látok ako kvety. Keďže mám echinaceu ešte krátko, vyskúšané to nemám, ale o ten rok-dva zrejme skúsim 🙂 Koreň sa dá vysušiť alebo použiť na výrobu extraktu, masti, či tinktúry.
Ak teda máte záhradku a echinaceu ešte nie, určite si ju zaobstarajte. Bude vám ozdobou a pomocníčkou zároveň!