Od dvojrozmerného kreslenia a rysovania najrôznejších geometrických útvarov sme sa pozvoľna dostali aj ku geometrii v 3D. Výborne sa nám na túto príležitosť hodili modré telesá.

Najprv sme si ich všetky pred seba rozložili a porovnávali. Ktoré sa po zemi kotúľajú a ktoré stoja pevne? Ktoré majú ostré hrany a ktoré hrany nemajú? Pri skúšaní, ktoré teleso sa ako kotúľa, deti najviac zaujal kužeľ, ktorý sa kotúľaním nedostane z miesta ďalej, stále len opisuje kruh okolo svojho vrcholu.

Potom sme si telesá pomenovali, počítali, koľko má ktoré vrcholov, strán, hrán. Pomôcť môžu aj tieto kartičky, my sme ich nakoniec nevyužili.

Neskôr sme priraďovali k priestorovému telesu jeho plochý tvar – ako asi teleso vyzerá na priereze?

No a nakoniec sme si predstavovali, že máme iba vrcholy a hrany telies, bez stien. Na internete som našla nejaké nákresy, tak sme si to s nimi porovnávali a potom sa pustili do modelovania. Ako vrcholy nám slúžili guľky z plastelíny, na hrany sme vyskúšali použiť špajle a slamky. Slamky fungovali lepšie.

Nakoniec sme si všetky naše výtvory pekne označili a vystavili na „matematickú“ poličku :-)

Bola to veľmi príjemná aktivita, zabavili sme sa snáď pol dňa. Dokonca aj najmladší junior usilovne strihal slamky na márne kúsky a napchával ich do plastelíny :-) Tak teda príjemnú zábavu aj vám!

PS: máte poslednú šancu zahlasovať za mňa v súťaži Bloger roka. Ak ste to ešte neurobili, šup šup do toho! :-) Ďakujem!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.