Pred nami je posledný prázdninový víkend! Opäť raz sa mi zdá, že to leto neuveriteľne rýchlo preletelo. Ale nesťažujem sa, naopak, myslím, že sme si ho celkom pekne užili.

Na žiadnu zahraničnú dovolenku tento rok nevydalo, ale nič to. Výlet nemusí byť veľký a drahý, aby potešil srdce. Máme okolo seba veľa nepoznaných miest a krás, stále je čo spoznávať a objavovať.

A tak sme objavovali. :-) Jedna z ciest nás zaviedla aj do obce Boskovice. Chceli sme sa tam ísť pozrieť na hrad, ale už keď sme tam mali ísť, pozerali sme sa aj po možnostiach, kde sa potom prejsť po prírode. Na internete sme narazili na okruh cez Pilské údolí smerom na hrad. Znelo to však ako celkom náročný výstup, tak sme nakoniec zvolili opačný smer.

Autom sme sa doviezli k letnému kinu, tam sme zaparkovali a vybrali sa na výlet. Od amfiteátra je to k hradu naozaj len chvíľka cesty, po asfaltke, stretali sme aj rodiny s kočiarmi. A o pár minút sme už stáli pred hradom. Vyzeral ozaj lákavo, tak sme sa rozhodli ísť si ho prezrieť aj zvnútra. Dobre sme urobili! :-) Hrad je veľký, dobre udržiavaný a je tam čo vidieť. Vstupné nie je nijak vysoké – 70Kč (necelé 3€) pre dospeláka, deti za polovicu.

V areáli hradu sa dokonca môžu konať aj svadby a veru, vedela by som si to tam predstaviť! Je to veľmi príjemné miesto, z ktorého dýcha história. Pre dušu romantickú ako stvorené. :-)

Hoci z hradu ostala len zrúcanina, s trochou fantázie si človek vie domyslieť, ako to tu mohlo vyzerať. Tu a tam uvidíme pozostatok schodiska či krbu, dá sa prejsť po hradných pivniciach. A v sprievodcovi, ktorého dostanete pri vstupe, si ku každému z týchto miest môžete aj niečo zaujímavé prečítať.

Za pozretie stojí napríklad aj koleso, ktorým sa ťahala voda z 26 metrov hlbokej hradnej studne. No a z najvyššieho miesta hradu sa núkajú priam neuveriteľné výhľady do celého okolia.

Hoci u detskej časti posádky sa najprv prevracali oči, keď som povedala, že chcem hrad vidieť, nakoniec sme sa tam ale zdržali celkom dlho a deťom sa tiež páčilo.

Potom nasledoval zostup z kopca dole po červenej značke, smerom na Pilské údolí. Prvá cca tretina cesty bola príjemná, nenáročná, aj keď teda rozhodne už nie na kočiar a celkom malé deti. Je to už cesta lesom so všetkým, čo k tomu patrí. Zdržali nás aj práve dozrievajúce lesné černice a maliny, ktorým sa skrátka nedalo odolať :-)

Neskôr sa cesta začala prudko zvažovať, klesanie bolo dosť strmé a cesta kamenistá. V tomto bode sme si povedali, že sme urobili veľmi dobre, keď sme zvolili tento smer a nemusíme sa týmto kopcom driapať nahor. Kritická oblasť ale tiež nebola veľmi dlhá, možno 500 metrov.

Keď sme sa dostali do dolinky, zvyšok cesty už bola úplná oddychová pohodíčka. Ide sa okolo potoka, popod stromy, v krásnej prírode. Napokon nás cesta doviedla ku rybníku, kde sme si posedeli a trochu sa občerstvili.

Od rybníka potom vedie cestička opäť pozdĺž menšieho potoka, kde na každom kroku stoja rôzne drevené figúrky či funkčné vodné mlyny. Asi nemusím hovoriť, čo bolo najzaujímavejším bodom programu pre deti. :-)

Neďaleko hradu stojí aj zámok, ten sme už ale nenavštívili, len sme krátko prešli zámockou záhradou. Aj samotné mestečko je veľmi príjemné a stojí za prechádzku. Svetlým bonusom bol pre nás aj objav pizzerie, kde pečú bezlepkovú pizzu. No skrátka, bol to vydarený výlet a návštevu Boskovic môžem len a len odporúčať! :-)

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.