Tentokrát sme sa vybrali do Maďarska spoznať trochu histórie. Dozvedela som sa, že hneď za hranicami stojí krásne zrekonštruovaný hrad, tak sme si jedného dňa povedali, že si ho pôjdeme pozrieť.

Hrad sa nachádza na severovýchode Maďarska, len pár kilometrov od slovenských hraníc. Od Košíc je to necelých 40km cesty, zo slovenskej strany totiž treba obísť celý kopec.

Cesta k hradu je označená, v pohode sme trafili aj my, čo po maďarsky nevieme ani ň. Pod hradom je parkovisko, parkovné stojí 600 forintov. K hradu je to potom prechádzka po lese, dosť strmo do kopca, ale zvládnuteľná aj s deťmi. Kočiar by som ale radšej nebrala, je tam pomerne dosť schodov.

Pri vstupe do hradu nás zarazilo dosť vysoké vstupné. V Maďarsku sme zvyknutí na trochu iné sumy :-) Tu sme zaplatili 2 dospelí a 2 deti spolu vyše 18€. Našťastie sa dalo zaplatiť kartou. Deti do 3 rokov vstupné neplatia.

Od nádvoria k samotnému hradu je to ešte kúsok cesty po kamenných schodoch. Najprv vchádzame do kuchynky a sušiarne, vedľa je hradná bylinková záhradka. Prechádzame do jednotlivých izieb a vidím, že to vstupné až tak prehnané nebolo. Hrad bol pred rekonštrukciou v dezolátnom stave, no teraz je všetko vynovené, dostavané, zariadené, krásne!

Nechýbajú rôzne historické predmety a nábytok.

Do oka nám hneď padlo, že na rozdiel od slovenských hradov, v tomto mala každá izba svoj „záchod“. Takisto pod oknami každej izby bol výklenok. Keďže slovenských hradov sme už pochodili vcelku dosť, bolo zaujímavé sledovať rozdiely v takýchto prvkoch. A hoci niektoré predmety vyzerali rovnako ako tie u nás, farebne bývali iné. Vidieť to bolo najmä na maľbách stien, farbe nábytku a oblečenia.

Úplne nanovo prerobená je hradná kaplnka.

Na hrade boli zrejme v obľube pivnice, je ich tu niekoľko. Vínna, pivná, slaninová…

V hornej časti hradu je pomerne moderne zariadená galéria. Na hrade začiatkom 16.storočia strážili korunovačnú Uhorskú svätú korunu a práve tej je tam venovaných mnoho obrazov, fotiek a dokonca jeden hologram.

Vyjsť sa dá aj do veže, je odtiaľ nádherný výhľad na celé okolie.

Chvíľu nám to vyzeralo na dážď, ale nakoniec sme nezmokli :-)

Pod hradom sme si v reštaurácii dali kávičku, ak by ste boli hladní, dá sa tam aj najesť, vo vedľajšom stánku sa deti osviežili nanukom. Za nás teda výlet odporúčam, pre viac info pozrite aj ich web http://www.fuzervar.hu . Príjemné výletovanie a krásne leto prajeme!

1 Comment on Hrad Füzér

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.