Keďže sme knihomoli do špiku kostí, knihy sú súčasťou všetkých našich dní a police sa pod nimi priam prehýbajú. Predsa len, nedávno sme dostali takú, ktorá je svojim spôsobom úplne jedinečná. Hlavným hrdinom je totiž priamo náš syn.

S ponukou vyskúšať ich knihu ma kontaktoval Dreamstory – vydavateľ personalizovaných kníh pre deti. Do beletrie nie som veľký expert, ale nechala som sa ukecať a povedala si, že tomu dám šancu. Knihu teda pripravili pre nášho najmladšieho.

Najprv bolo potrebné vyplniť dotazník, ktorý bol tak obsiahly, až som ku koncu mala dojem, že som tú knihu práve napísala ja sama :-) To všetko preto, aby sa nie len hlavný hrdina volal rovnako ako dieťa, ktorému ideme knihu venovať, ale aby býval v rovnakom meste, mal rovnakých súrodencov, rodičov, kamarátov, dokonca jedol rovnaké jedlá a pozeral rovnaké rozprávky.

Takisto som posielala jednu fotografiu, ktorú sme našli vytlačenú spolu s venovaním na začiatku knihy.

Dej sa teda odohrával na kráľovskom hrade, priamo v našej dedine, kde som si aj ja zahrala rolu kráľovnej a z môjho syna sa mal stať mladý rytier. Príbeh ma celkom milo prekvapil, nie je plytký a prvoplánový, ako sa to u mnohých detských knižiek stáva. Hlavná postava – teda vaše dieťa – je samozrejme vykreslené ako správny kladný hrdina. Všetko sa mu podarí a vyniká nad ostatnými, no čo oceňujem je, že sa v príbehu dáva dôraz aj na dobré vlastnosti. Napríklad, že pomôže svojmu bračekovi, vyslobodí sestru a navyše – nezabudne si večer umyť zúbky :-)

Pri rytierskej téme, kde sa mladý rytiersky učeň učí ovládať všelijaké zbrane, nechýba ani trojhlavý drak, ktorý unesie jeho sestru. Čakala by som stínanie hláv ako v klasickej slovenskej ľudovej tvorbe, kde tečie krv vo všetkých rozprávkach. Tu to končí prekvapivo veselo – mládenec drakovi hlavy zauzlí, čím ho zmätie natoľko, že drak spadne do jamy. Palec hore pre autora za kreatívne a mierumilovné riešenie!

Príbeh je prerušovaný rôznymi úlohami a otázkami. To mne osobne nevyhovuje, pretože nemám rada, keď sa trhá dej. Na druhej strane, príbeh je aj tak na jedno prečítanie príliš dlhý, treba ho deliť na viac krát, takže tieto úlohy môžu slúžiť ako čítacie prestávky a neskôr pokračovať v príbehu ďalej.

Vekovo by som odporúčala knihu pre deti okolo 3-6 rokov, no niektoré z úloh mi pripadajú pre takto staré deti ešte priťažké. Našťastie my tu máme staršieho brata, ktorý úlohy s radosťou vyriešil namiesto najmladšieho. :-)

Samozrejme, najviac ma zaujímalo, ako bude reagovať práve synček, pre ktorého bola kniha určená. Na prvý raz ostal s otvorenou pusou, keď zbadal v knihe svoju fotku. Niekoľkokrát dokola opakoval „Mamka, veď to som ja!“ :-) Ako najmladší veľa vecí, a teda aj kníh, dedí po starších súrodencoch, no táto je jeho srdcovkou – úplne nepopierateľne je len a len JEHO! Spočiatku si ju nosieval aj k sebe do postele a keď ju nebodaj niekde zabudol, hľadal ju so slovami „kde je kniha, v ktorej som ja?“ :-) Takže v tomto smere musím priznať, že autori trafili do čierneho a kniha, kde je dieťa hlavným hrdinom skutočne zabodovala.

V ponuke majú aj verziu Ja, princezná pre dievčatká alebo Ja, futbalista pre malých športovcov, takže si môžete vybrať, aj keď rytieri u vás zrovna nefrčia. Kniha má formát A4 a je v pevnom obale. Aj keď to možno nie je úplný „must have“ do každej knižnice, rozhodne je to zaujímavý a nevšedný darček pre malých čitateľov. Veď kto by si neprial byť hlavným hrdinom ozajstnej knihy!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.