Prázdniny sú v plnom prúde a rozmýšľate, kam sa s deťmi vybrať za zážitkami? Neseďte doma, poďte do lesa!

Je to zadarmo

Na Slovensku máme ešte stále to šťastie, že snáď každý má blízko do lesa alebo aspoň malého zoskupenia stromov. Zájsť sa tam dá poväčšine pešo a vstupné sa neplatí. Nemusí predsa každý výlet stáť majetok. Pri troche šťastia sa v lese zadarmo aj najete – pochutnať sa dá na lesných jahodách, malinách či černiciach. Naučte sa rozoznávať jedlé huby od jedovatých a za košík dobrôt si môžete doniesť aj domov. A ten zvyšok aspoň obdivovať.

Je tam tieň

Rozpálený betón v meste deti vonku nevyláka, skôr naopak. Prítmie a chládok lesa, to je už čosi iné. V lese je vždy prirodzene nižšia teplota, stromy fungujú ako najlepšie slnečníky, tak ich využite a bežte sa pod ne schovať!

Je tam čistý vzduch

Okrem tieňa stromy poskytujú aj dostatok kyslíka, čím hlbší a hustejší les, tým viac ho pocítite. Vymeniť denne vdychovaný smog mesta za čistý vzduch lesa telu iste prospeje.

Očistíte si hlavu

Kým sa deti nabažia prírody, tieňa a dobrého vzduchu, aj rodič má šancu si trochu vydýchnuť. Mohutnosť stromov, ktorým takmer nevidno na vrcholy, šumenie ich listov vo vetre, praskanie suchých konárov pod nohami a vtáčí spev… to všetko vytvára priam magickú atmosféru, ktorá sama o sebe upokojuje. Hlavne vypnite mobil, len bez neho si budete môcť prírodu dobre vychutnať.

Podporuje zvedavosť, bádanie a samostatnú hru

Čarovné prostredie lesa priam láka poznávať, skúmať, hľadať, obdivovať. Nuda jednoducho nehrozí. Svoje by vám určite vedeli povedať tí, ktorí prišli s myšlienkou lesných škôlok a prevádzkujú ich. Najmä však dovoľte deťom ušpiniť sa, zbierať všeličo zo zeme a loziť, kde sa len dá. Blízky kontakt s prírodou je viac, než zablatené nohavice. ;-) A nechajte ich samostatne sa zabaviť. Z konára bude razom meč či oštep, v práchnivom kmeni perfektný úkryt. Detská fantázia nepozná hranice, len ju občas treba poriadne vypustiť.

Biodiverzita

Naproti anglickým trávničkom a zástupom tují z mestských záhradiek, v lese je to iná divočina! Zďaleka to nie je monotónna skupina obrovských drevín ako by sa mohlo zdať – spoločenstvo lesa tvoria stovky všakovakých chrobáčikov, huby, machy, paprade, vtáky, veveričky či ďalšie cicavce. Mnohé sa našim očiam síce schovávajú, mnohé však objavíme, keď sa lepšie prizrieme, započúvame, alebo nájdeme otlačok stopy na lesnej cestičke.

Úcta k svetu okolo nás

Na záver to najdôležitejšie – choďte do prírody a pozorujte ju. Vnímajte samých seba ako súčasť prírody a týmto spôsobom sa k nej aj správajte. A učte tomu aj svoje deti. Snáď ani nemusím hovoriť, že ak si niečo so sebou donesiete, odpad si treba pekne odniesť spať a vyhodiť do koša. No ak aj nájdete niečo pohodené na zemi v lese, nič vám nebráni to dvihnúť a upratať. Deti sa najviac naučia, keď vidia príklad od svojich rodičov. Preto si dávajme pozor, aké správanie od nás vlastne vidia. Správajme sa k prírode s úctou, len vtedy to budú robiť aj naše deti.

 

foto: pixabay.com a pexels.com

1 Comment on Kam s deťmi cez prázdniny? Do lesa!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.