Vraví sa, že kto sa hrá, nehnevá. To samozrejme platí… Okrem prípadov, keď je tomu celkom naopak. ;-) Myslím, že každý rodič vie, ako jednoducho sa môže obyčajné človeče zmeniť na drámu, lebo on mi vyhodil panáčika, on vyhral, beeee!

Deti síce hry milujú, no každé jedno chce vyhrať. A to sa pri súťaživých hrách jednoducho nedá. Niektoré dieťa vezme aj prehru v pohode, iné to nesie ťažko, so slzami, či odutými lícami. Poprípade to aj u toho istého dieťaťa záleží od aktuálnej nálady či konkrétnej hry. A tiež od veku a ktovieakej konštalácie hviezd. V dnešnej dobe je navyše tých príležitostí na súperenie až priveľa, no postupne akoby sme zabúdali, že veci môžeme robiť aj spoločnými silami. A to aj v prípade spoločenských hier. Nemusí sa ani rodič blahosklonne obetovať a nechať dieťa schválne vyhrať, môžeme sa spojiť, pomáhať si a tak sa zdarne dopraviť do cieľa. Tak čo poviete, neznie to fajn?

Kooperatívne hry pritom nie sú určené len pre celkom maličké deti, ktoré by pri prehre potenciálne najviac vystrájali. Sú aj náročnejšie verzie, kde si tú schopnosť spolupráce treba cibriť viac, než len spolu hádzať kockou.Dnes tu mám teda pár tipov na hry, ktoré máme doma a páčia sa nám.

Ovocný sad

Hra pre tých najmenších, s totálne jednoduchými pravidlami. Stačí hádzať kockou a podľa farby zbierať príslušné ovocie do košíčka. Ale pozor, ak padne symbol havrana, ovocie nezbierame, ale uložíme do stredu jeden dielik zo skladačky. Dielikov je dohromady 9, takže ak na kocke 9-krát padne symbol havrana, vyhral práve on. Ak stihneme obrať zo stromov všetko ovocie prv, než sa zaplní obrázok, vyhrávame my.

Jednoduchosť hry perfektne vyvažuje jej dokonalé spracovanie. Ovocie je drevené a veľmi pekne urobené, hracia plocha dostatočne veľká, košíčky reálne. Samotné zbieranie ovocia do košíčka milým zážitkom, popri hre si tiež nenápadne precvičia rozoznávanie a pomenovanie farieb.

Príšerky zo skrine

O čosi zložitejšia hra, kde už treba zapojiť pamäť. Cieľom je dostať všetky karty príšeriek do skrine. Dá sa to tak, že po potiahnutí karty príšerky potrebujeme medzi malými „pexesovými“ dielikmi nájsť rovnaký symbol. Pri každej príšerke máme tri pokusy. Na začiatku je to samozrejme náročnejšie, no čím viac kartičiek je odhalených, tým jednoduchšou sa hra stáva. Samozrejme, za predpokladu, že si obrázky dobre pamätáte ;-)

Hra sa končí, ak sú všetky príšerky úspešne zahnané do skrine alebo v tom nepríjemnejšom prípade, ak sa nazbierajú štyri príšerky, ktorým ste nenašli príslušný symbol, a teda sa do skrine nedostali.

Leo musí ku kaderníkovi

Hra na podobnom princípe ako tá predošlá. Je potrebné si pamätať polohu kartičiek, ale je ich oveľa viac. Levovi Leovi rastie veľká hriva a chce si ju ísť dať ostrihať. Cestou sa ale „zakecá“ so zvieratkami, ktoré stretne. Najhoršie je stretnúť levicu, logicky, Leo sa od nej nevie odtrhnúť na celých 5 hodín :-)

Pri hre má každý hráč 5 kariet, ktoré majú rozličné čísla aj farby. Hráč si vyberá, ktorú kartu použije a to tak, že sa pohne o toľko políčok koľko ukazuje karta, potom otočí políčko džungle na ktorom sa ocitol a ak je farba políčka zhodná s kartou, môže si vydýchnuť, nič sa nedeje. Ak však farba zhodná nie je, na hodinkách sa otočí toľko hodín, ako ukazuje číslo na kartičke – toľko sa milý levík zdržal. Kaderníctvo je otvorené 12 hodín, ak to lev nestihne, dorastie mu kus hrivy, musí sa vrátiť opäť domov a do kaderníctva vyraziť zas ráno. Na celú akciu má 5 pokusov, ak sa počas nich nestihne dostať do kaderníctva, hriva mu načisto prerastie cez hlavu a hra skončila.

Priznám sa, toto je poriadna makačka a hráme ju najmenej, pretože pamätať si čísla a farby a taktizovať a všetko dohromady… no na to je môj mozog akosi pristarý. Ale decká, ktoré vo veľkom mastia pexeso budú mať túto hru ako nový level :-)

Mmm!

Myšky si robia party v komore a chcú sa nasýtiť prv, než príde mačka! Hru tvorí herná plocha, ktorá je potlačená z oboch strán – pre jednoduchšiu a zložitejšiu verziu. Sú tu zobrazené rozličné druhy jedla, zaberajúce rôzny počet dielikov. Čierna mačka má pred sebou cestičku ku komore.

Hráči hádžu tromi kockami, na ktorých sú symboly jedál alebo červené X. Ak padne symbol jedla, hráč si uloží žetónik myšky na príslušné jedlo zobrazené na hernom pláne. Musí uložiť aspoň jeden žetón, potom môže prípadne ešte raz hodiť kockou. Podobne ak padne červené X – pri ňom síce hráč neuloží žiaden žetónik, no ak ho uložil na symbol, ktorý padol na inej kocke, môže hádzať ešte raz. Ak v jednom ťahu hráč uložil žetóniky na jednu celú potravinu, mačka ostáva na mieste. Ak sa mu to nepodarilo, Mačka sa posúva o jeden dielik.

Pri hre už treba trochu taktizovať, no keďže ide o kooperatívku, môžeme v prvých kolách deťom poradiť, čo sa viac oplatí a neskôr sa už chytajú samé. U nášho štvorročáka je toto aktuálne najobľúbenejšia hra.

Hanabi

Vcelku zaujímavá kartová hra, pre starších. Vtip spočíva v tom, že hráč má svoje karty na ruke uložené opačne – teda pozerá sa na ich rubovú stranu. Vidí však karty súpera.

Cieľom hry je postaviť z kariet „postupku“. Teda zložiť ohňostroj jednej farby s číslami od 1 po 5. V jednom ťahu môže hráč vyložiť jednu kartu alebo vyložť modrý žetón a dávať spoluhráčovi nápovedu. A tu už ide o to majstrovstvo spolupráce. Hráč totiž môže ako nápovedu povedať len jednu informáciu – teda pomenovať na spoluhráčových kartách číslo alebo farbu. Treba preto dobre taktizovať, pamätať si svoje nápovedy a tiež premyslieť si, čo tomu druhému pomôže k identifikácii správnych kariet.

Ak sa hráč pomýli a vyloží kartu, ktorá do postupky nesedí, karta sa vyhodí a hráč získa červený žetón. Tie sú tri a ak sa minú, hra sa skončila.

Táto hra je zas aktuálne veľmi obľúbená u našich veľkáčov. Ich prvá hra skončila veľmi rýchlo, no postupne sa zlepšujú, dávajú si oveľa duchaplnejšie nápovedy, vidieť, že ich to cvičí v komunikácii a sú čím ďalej tým viac zohratí.

A čo je najlepšie, pri týchto hrách sa ozaj nikto nehnevá, nikto sa necíti porazený, zasmeje sa celá rodina. Takýchto hier je (našťastie!) na trhu už celkom dosť, tieto však máme doma, preto podávam info z prvej ruky :-) A keď sa mi opäť niečo nové dostane pod ruky, určite sa opäť podelím! Tak príjemné hranie aj vám želáme.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.