Po nekonečných dvoch mesiacoch, utopených v hmle a mrholení, vyšlo slnko! Sláva! Akurát pohľad na teplomer ma jemne vydesil. Ale že eufória z jasného dňa bola väčšia, než môj zarytý odpor voči zime, dala som tomu šancu a vytiahla sveter, čiapku a vetrovku. Decká dlhodobo v tých najmrazivejších dňoch vybiehajú v kombinézach na záhradu ešte pred raňajkami a na doske za domom, kde  v zime slnko takmer nezasvieti, si robia zbierku ľadu a cencúľov.Nuž čo, keď nesneží, aspoň mrzne.

A to je príležitosť porozprávať sa o zmenách skupenstva vody a prebrať si trochu fyziky, ktorá s tým súvisí.

Na začiatok stačí vytiahnuť lupu a prezrieť si kryštáliky ľadu. Poprípade, ak sa podarí ukoristiť aj nejakú tú snehovú vločku, je to jedna nádhera! Neprestáva ma udivovať pravidelnosť, štruktúra a dokonalosť kryštálov.lad1

Skúsili sme tiež naplniť malé balóniky vodou a vyložiť na balkón. O pár hodín voda na okrajoch balóna zamrzla, v strede však ešte nie. Vtedy balónik praskol, prebytočnú vodu sme vyliali a mali sme krásnu ľadovú misku. Večer sme do nej vložili čajovú sviečku a parádny svietnik je na svete. Samozrejme z vonkajšej strany okna. :) Na druhý pokus sme balóny s vodou zabudli celú noc vonku. Ráno (pri mínus 15 stupňoch) sme našli krásne ľadové kamene :)lad2

Na internete som našla tiež pár inšpirácií, ktoré sa chystáme vyskúšať. Úplne ma fascinuje tento „rastúci ľad“, hneď zajtra skúšame!

Keďže je vonku sucho, prirodzené cencúle sme nenašli a tak sa chystáme na výrobu týchto farebných.

Zaujímavé sú tiež pokusy s ľadom a soľou.

Chcela som vyskúšať aj zamrznuté bubliny, ale čestné slovo, nenašla som doma jediný bublifuk! V lete sme ich mali snáď stovku, neuveriteľné.

lad3

No a trošku kreativity na záver. Zo dva roky dozadu sme vyrábali tento ľadový veniec. Stačí do nejakej formy nahádzať naaranžovať rôzne prírodniny, ihličie, bobuľky vtáčieho zobu, šípky, šišky, čokoľvek, potom zaliať vodou a mrazivé počasie sa postará o zvyšok. Ak chcete mať ozdobu na zavesenie, treba do formy vložiť napríklad kelímok naplnený vodou – ten po zamrznutí ozdoby vyberieme a cez vzniknutý otvor prevlečieme stuhu na zavesenie. Tadá!

Príjemné zimné tvorenie a objavovanie! :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.