Vzťahy ľudí a mačiek bývajú rôzne. Buď ich milujete, alebo naopak, ich vôbec nemusíte. My sme z tej prvej skupiny ľudí, preto ma kniha Liečimačka Malvína zaujala hneď, ako vyšla.

Ako už sám názov napovedá, Malvína nie je celkom obyčajná mačka. Jej dotyk a pradenie majú liečivé účinky. Na ľudí, aj na zvieratá. U svojich domácich si pre túto jej vlastnosť užíva viacerých výhod. A tak trochu – zlenivie.

Keď jedného chladného večera na dom zaklope vystrašená mamka zajačica a prosí mačku o pomoc, milá Malvína rieši veľkú dilemu. Do mrazu a fujavice sa jej z teplého domu veru nechce vyjsť.

Napokon ju uprosia aj ostatné zvieratá v dome, zajačica jej sľúbi, že ju bude ťahať na saniach a tak napokon súhlasí. Skutočne sa zabalená v deke nechá úbohou zajačicou ťahať hlbokým snehom. Aj detskému čitateľovi hneď udrie do očí, že mačka je teda pekne rozmaznaná!

Na ceste ešte stretnú vlka, no napokon šťastlivo dorazia až ku zajačej nore. Mačka chorému zajačikovi pomôže, aj jeho mamičku konečne upokojí natoľko, že sa dobre vyspí.

Nasledujúce ráno sa mačka sama vracia späť domov, sama obohatená o zážitky, ktoré práve prežila.

Dej je priamy, kniha je určená pre najmladších čitateľov, teda skôr nečitateľov – na spoločné chvíle s rodičmi. Nesie v sebe aj zopár hlbších myšlienok, ktoré možno maličké deti ešte nevedia uchopiť, ale určite ich podvedome vnímajú. Dĺžka je tiež tak akurát, predškolák vydrží vypočuť si ju na jedno čítanie. Na tieto zimné dni je tiež úplne ideálna, počasie v knihe popisované si dokážeme až príliš ľahko predstaviť. :-)

Myslím, že vydavateľstvo Verbarium krásne ukazuje, že aj detské knihy môžu niesť posolstvo a nemusia byť prvoplánovo jednoduché. Táto kniha bola opäť raz veľmi príjemnou voľbou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.