Dnešný deň sme si urobili výlet na sever Slovenska, k mestu Stará Ľubovňa, nad ktorým stojí krásny, relatívne zachovalý hrad. Špeciálne tento víkend 29.-31.7. tam pri príležitosti 360. výročia návštevy poľského kráľa Jána Kazimíra prebiehajú hradné slávnosti. Ak teda ešte nemáte program na víkend, tak tam utekajte :)
lubovniansky

Zaparkovať sa dá dole pod hradom, cesta k hradu je pohodová asfaltka, ktorú spokojne zvládne aj kočiar. Po hrade to s ním však už nepôjde, dá sa nechať pri pokladniach. Voľným krokom aj s troma deťmi nám to od parkoviska k hradu trvalo cca 15 minút. Už cestou sme si všimli tabuľky písané Braillovym písmom, čo ma veľmi milo prekvapilo, pretože na iných hradoch sme sa s niečim podobným zatiaľ nestretli. Rodinná vstupenka vyšla na 10€.

lubovniansky8

Ako prvý sme si pozreli práve prebiehajúci program – príchod kráľa Jána Kazimíra a predvádzanie umenia poľských husárov.

lubovniansky12

Nasledovalo vtipné divadlo v podaní skupiny Bojnik z Bojníc, o tom, ako sa Zuza stala kapitánkou.

lubovniansky2

Na záver sa predviedli sokoliari. Priznám sa, keď okolo mňa preletel orol, s ktorým vraj lovia srny, nebolo mi všetko jedno :) Deti tiež občas zhíkli, bolo to ozaj fascinujúce.

lubovniansky3

Po programe si nás podelili sprievodcovia a postupne sme prešli celým hradom. Videli sme strielne aj delá, ktoré sa po výstrele museli chladiť vyše hodiny. Aj podzemnú chodbu, kde sa ochladili za 15 minút.

V rôznych miestnostiach sme videli pivovar, liehovar, aj dielňu, kde sa vyrábali sudy.

lubovniansky4

Navštívili sme hradnú kaplnku Michala archanjela, kde sú uložené relikvie sv. Rajmunda – patróna tehotných žien a pôrodných asistentiek.

lubovniansky10

Videli sme tiež repliku poľských korunovačných klenotov.

lubovniansky5

Odvážlivci sa vyštverali do veže, kde kedysi väznili Mórica Beňovského. Je odtiaľ krásny výhľad na široké okolie.

lubovniansky7

lubovniansky6

Cestou k hradu je tiež skanzen, ten sme však dnes nenavštívili. Vedľa parkoviska totiž synátor objavil ďalšiu atrakciu – stredoveký vojenský tábor. Za ďalších 5€ na rodinu si mohli decká pozrieť rôzne druhy zbraní, poľné stany, zastrieľať si z luku, previezť sa na koni, obzrieť rôzne druhy bažantov a potrénovať si šikovnosť pri rôznych hrách.

lubovniansky11

Vybláznili sme sa do sýtosti, decká odkväcli ešte v aute, takže môžeme vrelo odporúčať! :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.