Poznáte Martinku? Možno ste jej príbehy dokonca čítali sami v detskom veku. Ku nám sa dostali až teraz, v novom šate, a veru, hneď sme si ich zamilovali!

Príbehy o Martinke boli pôvodne napísané vo francúzštine. Prvý diel – Martinka na farme – uzrel svetlo sveta už v roku 1954! V nasledujúcich rokoch potom vyšlo ďalších 59 príbehov o tomto dievčatku a všelijakých životných situáciách, v ktorých sa ocitlo.

Knihy zožali veľký úspech a boli preložené do viacerých jazykov. Niet sa čomu diviť. Reálne príbehy zo skutočného prostredia deti vždy zaujmú, pretože sa dokážu okamžite hravo identifikovať s hlavnou postavou. V spojení s nádhernými ilustráciami je to dokonalosť sama.

Dve zbierky rozprávok o Martinke vydalo nedávno v slovenčine aj vydavateľstvo Svojtka. My sme si vybrali tie s podnadpisom krátke príbehy o priateľstve.

V knihe je ich šesť. Hlavná hrdinka sa v nich ocitne na jarmoku, na kvetinovej slávnosti a v parku, zažije príhody s oslíkom aj psíkom a oslávi narodeniny.

Osobne sa mi veľmi páči, aké sú príbehy nadčasové. Keby som si to nevygooglila, nikdy by som neprišla na to, že sú staré vyše 60 rokov! Je krásne vedieť, že deti sú aj v dnešnej dobe ešte stále deťmi, podobnými tým z minulých rokov, že sa stále vedia hrať, spoznávať prírodu, zažívať radosti i sklamania, kamarátstva s inými deťmi či zvieratkami.

Keďže dej príbehov je pohodový, bez nejakých desivých zápletiek, je to fajn voľba aj na večerné čítanie pred spaním. Príbehy sú pre celkom najmladších poslucháčov trošku pridlhé, takže si ich treba rozdeliť aj na viac večerov, väčší predškoláci, školáci už pokojne zvládnu aj celý.

Ak ste mali to šťastie a niektorý z príbehov o Martinke máte odložený ešte od detstva – úprimne závidím a radím, dobre si ho strážte! A ak nie, môžete si domov obstarať niektorú z dvoch nových sérií – Príbehy o priateľstve alebo Krátke snové príbehy. Verím, že bude pre vás aj vaše detičky krásnym obohatením rodinnej knižnice.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.