Ako vie byť internet zradná potvora, vie byť aj nesmierne užitočný. Napríklad tak, že spoznáte ľudí, ktorých by ste v reále asi nespoznali.

Kedy a kde presne som natrafila na Mirku si už poriadne nepamätám. Viem však, že ma zaujala nádhernými výtvormi, ktoré šije pre svoje dcérky. Sama sa považujem za tvorivú osobu, no na takúto parádu sa veru nechytám. A tak ako som obdivovala jej prácu, ona čítala moje články, nejak sa nám tie cesty skrížili a hoci sme sa osobne nikdy nestretli, akosi vnímam, že toho máme trochu spoločného.

Už dávnejšie som uvažovala, že mám vo svojom okolí veľa inšpiratívnych žien a že možno by bolo fajn sa o tento svoj blogový priestor podeliť. V záplave negatívnych správ, ktoré sa valia z každej strany, dávka povzbudenia a motivácie vždy padne vhod, no nie? A tak mi ako prvá prišla na um práve Mirka. Na moju veľkú radosť s mojim nápadom súhlasila a tak vám dnes chcem ukázať čosi z jej krásnej farebnej tvorby.

Mirka má dve dcérky, 8 ročnú Tamarku a 6 a pol ročnú Terezku. Ako sama vraví, nerada sedí so založenými rukami a mrhá časom, a tak sa popri deťoch dostala k tvoreniu.

„Vyšívať ma učila babka a pamätám si na letá v jej kuchyni, keď som jej navliekala niť do ihly, aby mohla oštepovať niečo, čo mala rozšité. Počas vyšky som vyšívala, lebo to bol relax po učení alebo po ťažkom týždni na škole. Potom som si dala na chvíľu pauzu a s deckami prišlo tvorenie pre ne. Nevedela som si hračky a pomôcky zohnať, buď boli z ďalekej cudziny alebo príliš drahé, tak som ich ušila. Prvé pokusy boli naozaj len pokusmi a šila som ich ručne. Šijací stroj mám len dva či tri roky, ale keďže šijem po večeroch, aj teraz často šijem ručne. Dnes je to už aj spôsob relaxu, pretože prax učiteľky nie je nijako jednoduchá. Ak som teda chcela relaxovať šitím, bolo pre mňa dôležité, aby to malo aj zmysel. Nech majú dievčatá niečo originálne, nápadité, čo ich niečo naučí, pri čom budú môcť tvoriť a používať svoju fantáziu.“

Za ručnou prácou a však skrýva dosť driny a tú často zákazníci nevedia dobre doceniť. Mirka o tom vie svoje. Občas sa jej stane, že jej ktosi napíše, že veci má síce pekné, no dá sa to kúpiť lacnejšie v plastovej podobe. Síce sa šitím neživí a tvorí najmä pre radosť, svoje vecičky ponúka aj na predaj cez sashe.

A odkiaľ čerpá nápady k tvorbe?

„Inšpirácia prichádza spontánne, buď preto, ze máme nejakú tému a ja potrebujem názornú pomôcku (ako napr. pri téme o častiach zemegule) alebo niečo nájdem pri surfovaní na nete.“

Popri práci, šití a starostlivosti o rodinu iste veľa voľných chvíľ už neostáva, no ak predsa len nejaký voľný čas ostane, Mirka ho rada trávi v kuchyni.

„Svoju kuchyňu milujem a rada varím, pečiem a používam ingrediencie zo záhradky. Mám rada kombináciu moderného s tradičným. A tiež keď jedlo dobre na tanieri vyzerá. Rada čítam deťom a ešte radšej s knihami pracujem. A mám rada svoj blog. Tak trochu si ho píšem namiesto denníčka.“

Keďže Mirka je profesiou učiteľka, problémy slovenského školstva sú jej dôverne známe. No aj keď školy zaspali dobu, stále ich formujú aj učitelia, ktorí môžu ísť dopredu a aj tou svojou troškou prispieť k zlepšeniu. To vlastne aj Mirku priviedlo k tvorbe názorných pomôcok k učeniu.

Ja teda Mirke ďakujem za takýto virtuálny rozhovor a želám kopec tvorivých nápadov a veľa síl v náročnej práci. A ak sa jej tvorba páčia aj vám, nájdete ju na sashe alebo sledujte, čo má nové na blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.