Ak ma nejaký ten piatok už sledujete, iste viete, v akej obľube mám montessori pomôcky. No ak ste niekedy nejaké aj sami nakupovali, tiež viete, že nie sú najlacnejšie. A tak ich logicky nemám doma všetky, akokoľvek by som chcela.


Našťastie, všeličo sa dá vyriešiť všelijakými kreatívnymi spôsobmi. Dôležité je najmä pochopenie, ktorá vec na čo konkrétne slúži a ako sa rovnaký cieľ dá dosiahnuť s tým, čo máme doma. Druhou vecou je tiež odkaz samotnej Márie Montessori, že pomôcka má byť jednoduchá a vizuálne príťažlivá. A samozrejme žiadne umeliny.

Náš najmladší šuhajko má k číslam a počtom značne pozitívny vzťah a škoda by ho bolo nevyužiť. Červené aj červeno-modré tyče sme si poľahky vyrobili, aj so šmirgľovými číslicami už sa zoznámil. Ako ďalší stupeň mali prísť vretienka. Suma za originál sadu ma dosť odradila. Na druhej strane mi pripadalo, že by sme to mohli zvládnuť vyrobiť aj doma.

V hobby obchode sme kúpili na metre tenké oblé paličky a narezali ich na menšie, tie zastúpia vretienka. Koniec koncov, v čase vynájdenia tejto pomôcky pani Montessori použila, čo mala po ruke, v dnešnej dobe už beztak deti nemajú potuchy, čo to je vretienko a na čo slúžilo. Teda s čistým svedomím som si povedala, že palička bude ok.

Väčší problém nastal so škatuľkou. Chcela som, aby mi manžel takú vyrezal z preglejky. Lenže pílkou, ktorú máme doma, mu to nešlo, na príliš dlhých stranách mu pílka „utekala“, nevychádzali pravé uhly. Mne by to už hádam bolo aj jedno, ale manžel navrhol, že skočí ku kamarátovi, ten má lepšie vybavenie.

No skôr, než by sa tam bol dostal, syn prišiel s tým, že chce spočítavať. Bolo mi jasné, že je najvyšší čas na vretienka a nemôžem čakať na škatuľu. Nedá sa predsa povedať dieťaťu, keď má o niečo záujem, „počkaj pár dní a budeme sa tomu venovať“. Skrátka, treba konať hneď a zaraz.

A tak som rýchlo hútala a hútala, až som vyhútala! V špajzi som vydolovala 10 rovnakých fľaštičiek (vďaka, moje milované pesto!), každú označila číslami od nuly po deväť a – ani to nebolelo – pomôcka bola na svete!

Malý nadšenec žiaril radosťou a okamžite sa pustil do práce. Koncept rýchlo pochopil, s nulou sa už medzitým tiež stretol, možno sme predsa len mohli túto aktivitu ponúknuť skôr. Každopádne, svoj účel splnila a vlastne ešte stále plní. Má ju vyloženú na aktuálnej polici a paličky počíta s veľkým zaujatím. Už pre neho chystám ďalšie pokračovanie, kým ho to baví :-)


2 komentáre on Montessori vretienka – po našom

  1. Fajn napad :) Jedinu nevyhodu vidim trochu v tom, ze pri vretienkach dieta este nemusi ovladat postupnost cisel…na vretienkach je vytvorena. Tu si cvici az pri zetonoch s cislami. Ale viem, ze ste mali casovy zhon :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.