V lete, keď všetko kvitne a lúky hýria farbami, s deťmi radi pozorujeme motýle. Ich jemná krása nás stále fascinuje a vždy sa tešíme, keď sa nám podarí nejakého vidieť zblízka.

Na lúkach často vídame malinké béžové motýliky, oranžové ohniváčiky, v lepšom prípade babôčky, a keď sa pošťastí, zahliadneme aj nádherného veľkého vidlochvosta.

Pred nejakým časom naši kamaráti natočili úžasné video o jasoňovi. Pozerali sme ho niekoľkokrát za sebou! Inšpirovalo nás a hoci v našich končinách na jasoňa šťastie nemáme, začali sme si viac všímať a rozoznávať motýle, ktoré sa v našom okolí najviac vyskytujú.

Pri tejto príležitosti som deckám vyrobila trojzložkové karty s obrázkami a názvami našich najznámejších motýľov. Najväčší problém bol s rozoznaním babôčky žihľavovej od babôčky admirálskej, ostatné nám išlo hravo.

Najmladší člen rodiny má momentálne silné puzzle-obdobie. Tak sa aspoň dozvedel, že motýľ sa skladá z telíčka a dvoch párov krídel.

Vďaka Safari figúrkam sme si mohli „ohmatať“ a vysvetliť, ako prebieha životný cyklus motýľa – že z nenápadných vajíčok a potvorských húseničiek, čo nám požierajú listy v záhrade, sa napokon vykľuje tento nádherný tvor.

No a potom hurá zapojiť aj vlastnú kreativitu – decká si tento životný cyklus aj samé tvorivo znázornili. Stačilo pár farebných papierov, korálky ako motýlie vajíčka, chlpatý drôtik ako húsenica, konárik na zavesenie kukly a už to pekne ovládame.

A pre staršie detičky alebo aj mamičky, ktoré rady maľujú, som nedávno objavila maľovanku s témou motýľov. Obsahuje krásne ilustrácie známych aj menej známych motýľov a keďže ku každému je aj farebná predloha a názov, čo-to nového sa pri vymaľovávaní aj naučíte.

Ak sa aj vy rozhodnete využiť letné dni na pozorovanie motýľov a trojzložkové karty by sa vám hodili, nech sa páči, môžete si ich stiahnuť.

Prajem krásne dni a veľa príjemných zážitkov s motýlikmi! :-)

1 Comment on Motýle

  1. Dobry den, mate super blog. Inspirativni.
    Prosim bolo by mozne kupit trojzlozkove karty motylov?

    Dakujem,

    Lenka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.