Jeseň už beží v plnom prúde, tak si ju poďme ešte užiť prv, než začneme po obchodoch nakupovať salonky. :-)

Od detstva som rada tvorila, skúšala všelijaké techniky, kreslila, šila, vyšívala aj plietla. Jedine s háčikom som sa akosi nikdy nedala dohromady. No veď to asi poznáte, so stúpajúcim počtom deti ubúdalo voľného času, a tak popri materských povinnostiach tvorivosť šla čoraz viac bokom. Tento rok, keď toho času trávime doma všetci viac, než by sme možno chceli, bolo treba zamestnať ruky i myseľ aj čímsi iným, než sledovaním správ.

A tak som postupne vyťahovala naškrečkovaný tvorivý materiál a po troške sa začala púšťať do kreatívnej činnosti. Že ma zo všetkého najviac pochytí pletenie, to by mi ozaj nenapadlo! Skúšala som všeličo, ale tieto pletené drobnôstky, spichnuté popri jednom večernom seriáli či k poobednej kávičke, ma veľmi povzbudili k ďalšej tvorbe. Na sveter si zatiaľ netrúfnem, ale ktovie, možno raz aj to príde. :-)

Nateraz sa s vami ale chcem podeliť o super-truper jednoduchý návod na tekvičku, ktorú si síce nemôžete vydlabať ani z nej urobiť polievku, no domov vám môže skrášľovať celé roky! Ani materiálu extra veľa netreba, ja sama som s pletením tekvičiek začala preto, že som chcela spotrebovať všelijaké staré zvyšky klbiek, ktoré už na nič väčšie nevydajú.

Takže vytiahneme ihlice, klbko a ideme na to! Ja som použila hrubšie priadze a ihlice číslo 6. Na najmenšiu tekvičku som si nahodila 27 očiek. Na tú najväčšiu až 42. Nahodiť môžete koľko chcete, no aby vzor vyšiel, treba nahadzovať počet očiek, ktorý je násobkom čísla 5 plus pridať dve na okraje.

Keď máme nahodené, ideme na vec. :-) Prvé očko bude tvoriť okraj a je vždy hladké. Po ňom pletieme z lícovej strany 3 očká hladko a 2 obrátené. Opakujeme až po koniec riadka. Posledné očko v riadku len prehodíme bez pletenia. Z rubovej strany pletieme opačne, teda 3 očká obrátené a dve hladké. Vzor sa začne hneď rysovať, takže to ide ľahko. Pletieme toľko riadkov, aby nám vznikla pletenina v tvare obdĺžnika, ktorý má kratšiu stranu približne polovičnú ako je dlhá strana. Úplne presne na tom nezáleží, podľa počtu riadkov bude výsledná tekvička buď bacuľatejšia alebo štíhlejšia a vyššia – môžete sa s tým spokojne pohrať. :-)

Keď máme hotovo, nemusíme sa ani trápiť s ukončovaním pletenia, len si odstrihneme dostatočne dlhý kus priadze, navlečieme ju do veľkej (tupej) ihly a jedno očko po druhom prevliekame na ihlu, čím postupne spustíme všetky očká na priadzu.

Priadzu potom poriadne utiahneme a máme spodok tekvičky.

Pleteninu otočíme z rubu, jej krátke strany k sebe priložíme a zošijeme.

Keď sa dostaneme na vrch, ihlu aj s priadzou ešte necháme tam, kde je, vzniknuté „vrecúško“ si otočíme lícom von a naplníme dutým vláknom.

Tekvičku poriadne nakŕmime, nech je pekná, guľatá. :-) Potom opäť vezmeme do rúk ihlu, priadzu prevlečieme horným okrajom a poriadne utiahneme, aby sa vrch uzavrel.

Napokon ju uviažene s kúskom priadze, ktorá je na pletenine od nahadzovania očiek.

Základ by sme mali, chýba už len stopka. Najjednoduchšia verzia, ktorá mi napadla, bol hnedý chlpatý drôtik, ktorý som len ohla na polovicu, trochu vytvarovala, zastokla do stredu a prichytila zvyšnou priadzou. Druhé najjednoduchšie riešenie je upliesť si na pletacom panáčikovi alebo vidlici krátku dutinku a prichytiť ju do stredu tekvičky pár stehmi.

Napokon prebytočnú priadzu „schováme“ do útrob tekvičky a voilá, máme hotovo!

Myslím, že upliesť ju trvá aj menej, ako mi zabralo napísať tento článok :-) Takže sa do toho smelo pustite! Je to celkom návykové, ja som napríklad nedokázala ostať pri jednej, tak nám okná zdobí táto trojica.

No už si sľubujem, že s nimi končím a idem skúsiť opäť niečo nové. :-)

Želá veľa tvorivých úspechov a ak sa zadarí, pochváľte sa, budem sa veľmi tešiť!
Majte krásne jesenné dni!

 

_____________
Viac tvorivej inšpirácie? Nech sa páči! Mrknite ma na Instagrame ;-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.