Potrebujete k návšteve lesa ešte o nejaký ten intelektuálny dôvod navyše? Skúste zobrať do rúk túto knihu!

Hovorí sa, že nemáme súdiť knihu podľa obalu. Tak v tomto prípade to na mňa veľmi sadlo. Knihu Počuješ rozprávať stromy? som zaregistrovala už keď vyšla, no priznám sa, nijako ma nelákala. Fotka lesa a k tomu kreslené postavičky zvierat, nuž… nič do môjho vkusu.

O čosi neskôr mi kamarátka požičala inú knihu, dospelácku. Volala sa Tajný život stromov. Zhltla som ju za dve popoludnia a bola som uchvátená. Toľko zaujímavých informácií! Pri každej ďalšej návšteve lesa som neustále pozorovala stromy, či vyzerajú a „správajú sa“ tak, ako popisoval autor. A veru, všetko sedelo! Až vtedy som si uvedomila, že autor Peter Wohlleben napísal aj onú detskú knihu. A tak dostala šancu.

A veru nesklamala. Obsahovo sú obe knihy veľmi podobné, no niet sa čomu diviť. Autor je dlhoročný lesník a jeho téma je teda úplne jasná. Aj informácie sú podobné, v dospeláckej knihe sú však písané formou hutného textu bez obrázkov, v detskej zasa ako odstavce prekladané farebnými fotkami.

Obe však rozhodne stoja za prečítanie. Dozviete sa, čo ste zrejme netušili, ožije pred vami nečakaný nový svet. A stromy sa viac nebudú javiť ako nehybní drevení obri, ale ako živý tvor so svojim vlastným príbehom.

Autor píše naozaj pútavo a s ľahkosťou, detského čitateľa si získa mnohými pikoškami a zaujímavosťami, no tiež provokujúcimi otázkami typu, či sa stromy rozprávajú, či sú unavené, čoho sa boja alebo či majú internet.

No les, to nie sú iba stromy. Decká sa preto dozvedia mnohé aj o lesných živočíchoch – a že je ich neúrekom! Viete, koľko sa ich zmestí do jediného listu? Kto žije najvyššie a kto má radšej tmu? Chodia aj zvieratá do školy a má hmyz rozum? A vedeli ste, že aj niektoré zvieratá majú svoje domáce zvieratá? Ak nie, tak toto sa tu veru dozviete.

No nejde len o holé informácie a fakty. Z knihy cítiť, že autor svoju prácu robí srdcom. A to ovplyvnilo aj nás. Odkedy sme ju prečítali, dívame sa na les inými očami. Pozorujeme stromy a skúšame odhadnúť, či sú šťastné alebo smutné, či ich trápi nejaká choroba, či majú vyrážky alebo nebodaj nádory alebo si rastú v plnom zdraví. Toto všetko vyvoláva v deťoch (aj nás dospelých) úžas nad dokonalosťou prírody a tiež väčšiu túžbu ju aj chrániť. Lebo ani tá krásna príroda nie je tak celkom samozrejmosť…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.