Veľké knihy sú teraz očividne v móde – najvyššia polica v našej domácej knižnici, do ktorej ako jedinej sa zmestia, je už skoro plná! Ale predsa, ešte jednu sme do nej vopchali – nedalo sa inak.

Odkedy som pred vyše rokom objavila knihu Nature anatomy, absolútne som sa zamilovala do kníh s kreslenými ilustráciami. Najprv som fňukala, prečo sa takéto neprekladajú do slovenčiny, potom som kúpila všetky tri diely, veď sa aspoň zdokonalíme v tej angličtine. Neskôr u nás vyšla podobne ladená kniha Mapy od poľských autorov Mizielinskych a okamžite sa stala našou obľúbenou. Vďaka nej som na staré kolená prišla na chuť geografii, ktorú som ako školáčka prežívala so zaťatými zubami.

No a teraz, keď som zbadala, že vyšla nová kniha týchto autorov, bolo jasné, že ju musím mať, keď pre nič iné, tak kvôli tým kresbám! Úprimne povedané, ani som presne nevedela, čo môžem čakať od knihy s názvom Pod zemou / Pod vodou. V podstate to mohlo byť čokoľvek. Predpokladala som, že pôjde o rastlinky a živočíchy, ktoré v týchto prostrediach môžeme nájsť.

Keď kniha dorazila domov, prekvapilo ma, že je hrubšia a ťažšia, než som čakala. Vtipne je riešené aj to, že sa dá čítať z oboch strán, takže prakticky nemá zadnú stranu, iba dve predné :-) Veru začína rastlinkami a zvieratkami, ale je to len jemný začiatok, zďaleka nie koniec!

Na prvý pohľad som sa zamilovala do kresieb, na druhý som nestačila zatvoriť ústa od úžasu nad obsažnosťou a hĺbkou tejto knihy. Normálne nechápačka, koľko vecí sa dá popísať o vode a zemi! Úprimne skladám klobúk dolu pred autormi, že im toto všetko napadlo, že to takto preparádne skombinovali, spracovali, nakreslili… no skrátka waw!

Okrem nespočetného množstva koreňovej zeleniny, aj takej, o ktorej som jakživ nepočula, tu objavíte množstvo zvieratiek, ktoré si pod zemou robia skrýše – a tiež sa stavím, že veľa z nich ste doteraz nepoznali!

Dozviete sa, kadiaľ pod zemou vedú káble a prečo to je tak, čo všetko sa skrýva v rozličných potrubiach, kam odteká odpadová voda, aké nerastné bohatstvo zem ukrýva a čo sa z vyťažených surovín vyrába. Prezriete si najhlbšiu baňu sveta a zoznámite sa s prácou baníkov v uhoľnej bani.

Pod vodou vás okrem porovnania rozdielov medzi morskými a sladkovodnými rybami čakajú aj rekordmani vodných živočíchov, vykukne na vás mega oko kalmára, ktoré tam dokonca nie je nakreslené v skutočnej veľkosti, ale ešte stále len zmenšené! Zoznámite sa so stavbou ponorky aj s rôznymi druhmi, aké kedy ľudia vymysleli. Zistíte, ako sa merala hĺbka Mariánskej priekopy – a ani sa nenazdáte a pristihnete sa pri tom, že deti medzitým zaspali a so záujmom si to večer na gauči čítate vy, dospeláci.

Sú knihy, ktoré prečítame raz, dvakrát a potom na ne začne sadať prach. A potom sú knihy, ktoré môžem brať do rúk zas a znova a neprestanem sa z nich tešiť. Táto Pod zemou / Pod vodou je jednoznačne z tej druhej kategórie a pokojne by som ju kúpila znova. Ak ju teda ešte nemáte, tak to chytro zmeňte! Nebudete ľutovať ;-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.