Slniečko sa konečne ukázalo vo svojej plnej sile a môžeme si naplno užívať horúce dni. A čo spríjemní horúci deň zo všetkého najviac? No predsa voda!

Obávam sa, že väčšina z nás i tak nemá šancu stráviť celé leto pri mori či súkromnom bazéne, no vzdať sa vodného osvieženia určite nemusíme ani doma. Zozbierala som zopár nápadov pre celkom malých aj trochu väčších

 1. Rybačka – celkom malým drobcom do vaničky alebo malého nafukovacieho bazénika napustite vodu a pridajte niekoľko hračiek, guličiek či mušlí. Úlohou dieťatka bude predmety „loviť“ pomocou sieťky alebo kuchynského sitka.
 2. Prelievanie – najjednoduchšia zábava takisto hlavne pre menšie deti. Do veľkej nádoby napúšťajte vodu a dieťaťu ponúknite, čo nájdete v kuchyni – rozličné misky, malé hrnce, lieviky, naberačky a podobne. Deti milujú prelievať a sledovať tečúcu vodu, takže ozaj stačí málo a úspech je zaručený.
 3. Prenášanie vody pomocou špongie – pripravte si dve nádoby a špongiu. Jednu nádobu naplňte vodou, druhú postavte o čosi ďalej a nechajte dieťa prenášať vodu pomocou špongie z jednej nádoby do druhej. Ak máte deti viacero, zdvojnásobte počet nádob a môžete trebárs usporiadať súťaž, kto prvý premiestni vodu z jednej nádoby do druhej.
 4. Pranie v lavóriku – zvlášť pre deti okolo 2-4 rokov je nesmiernou zábavou napodobňovať prácu dospelákov a robiť niečo ozaj užitočné. Nechajte teda drobcov máčať sa v mydlovej vode a popritom „oprať“ svoje oblečenie.

  foto: www.ingallshomestead.com/
 5. Umývanie riadu – princíp je podobný ako u predošlej hry. Urobte si na záhrade piknik a potom po sebe decká môžu v lavóri s vodou riad pekne poumývať.
 6. Autoumývareň – dovoľte deťom veľkáčsku robotu! Pripravte vedro s vodou, špongie a nechajte ich vyumývať auto. Aj keď výsledok nebude dokonalý, nič to, hlavne nech je zábava! Ak si netrúfate nechať decká umývať vaše ozajstné auto, vyneste von hračkárske autíčka a deti môžu vyumývať tie.
 7. Mini oceán – pripravte dieťaťu väčšiu nádobu alebo lavór a rozličné doplnky z vodného sveta – piesok, kamienky, mušle, hračkárske rybičky, lode a podobne. Nechajte ho vytvoriť si vlastný morský svet. Prilejte vodu a hrajte sa!
 8. Triafanie do terča – na rovný povrch poukladajte pyramídku z prázdnych téglikov od jogurtov a nechajte deti zhadzovať ich pomocou vodnej pištole
 9. Vodovod – pohľadajte doma či v garáži rozličné rúrky, kúsky hadíc, fľaše a vedierka a zostrojte si vlastný vodovod. Ako bonus môžete pridávať rôzne zákruty či prekážky a sledovať, ako sa voda správa.

  foto: http://www.playingbythebook.net/
 10. Lodičky – vyrobte si rozličné modely lodičiek, od klasických z papiera, po všelijako tvarované, z najrôznejších materiálov. Potom ich vypravte na plavbu a sledujte, ktorej sa bude najviac dariť udržať sa na hladine.
 11. Ulovte guličku z bazéna – netradičná zábava pre väčšie decká aj hravých dospelákov. Na dno malého nafukovacieho bazéna plného vody vysypte niekoľko sklenených guličiek. Postavte sa vedľa bazéna, jednu nohu namočte dnu a prstami nôh sa snažte guličky z vody vytiahnuť. Komu sa ich podarí uloviť najviac?
 12. Maľovanie vodou – vyberte sa pred dom na chodník so štetcom a vedierkom plným vody. Nechajte deti „maľovať“ na chodník mokrým štetcom či maliarskym valčekom. Alebo najprv nakreslite rozličné tvary kriedou a potom obrázok zmažte obťahovaním línií mokrým štetcom.
 13. Prírodná polievočka – stačí hrniec plný vody, vareška a veľa fantázie. Deti môžu „navariť“ z toho, čo nájdu – voňavú kvetinkovú, či zelenú trávičkovú.
 14. Poklad ukrytý v ľade – tuhým skupenstvom vody je ľad a čím je vonku teplejšie, tým viac sa na hru hodí aj ten. Nechajte si deň vopred zamraziť drobné „poklady“. Do rozličných nádobiek vložte hračku, zalejte vodou a dajte do mrazničky. Po úplnom zamrznutí vyberte a nechajte deti, aby svoj poklad z ľadu vyslobodili. Trpezlivejšie povahy ho môžu vyložiť na slnko a pozorovať, ako sa ľad topí, akčnejšie typy zas búchať a snažiť sa ľad rozbiť, prípadne si pomôcť soľou a sledovať, čo sa stane.
 15. Farebné kocky ľadu – do vody pridajte trošku potravinárskeho farbiva zamrazte v tvorítkach na ľad. Prichystajte viacero farebných verzií a zábava bude ešte väčšia. Potom už nechajte pracovať detskú fantáziu. Farebné kocky na seba môžu stavať ako iglu, nechať roztápať v nádobe s vodou, či maľovať nimi na chodník…
 16. Antarktída – rozšírenie predošlej hry s mini oceánom – pridajte kocky ľadu a tučniaky a hra naberie nový rozmer.
 17. Zamrznuté tričko – potrebujete ozajstnú dávku schladenia? Namočte staršie bavlnené tričko, pre každé dieťa jedno, vyžmýkajte a vložte do mrazničky. Po zmrznutí vyberte a úlohou detí bude tričko na seba obliecť. Komu sa to podarí ako prvému, vyhráva!

  foto: http://www.agirlandagluegun.com

Prajeme vám krásne letné dni plné smiechu a zábavy!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.