Možno si to pamätáte ešte z čias základnej školy. Aspoň u nás sme v ktoromsi ročníku museli povinne zohnať pár rastliniek a usušené ich nalepiť do zošita. Vtedy išlo o projekt ku prírodovede, no mňa to veľmi bavilo a rada som z vylisovaných rastliniek tvorila obrázky či pohľadnice pre babku.

A ostalo mi to až doteraz. Dodnes, keď idem po lúke a zbadám kvietok, ktorý by sa dal vylisovať, nemôžem odolať. V mojich knihách sa medzi stránkami nápadne často objavujú aj listy zo stromov. :-)

Naše decká síce nemusia vyrábať herbáre povinne do školy, no škoda by bola úplne to obísť. Zvlášť, keď sa tu v jednej činnosti dá spojiť príjemné s užitočným, kreatívne s poučným. Ak ste teda ešte žiaden herbár s deťmi nerobili, len smelo do toho!

Žiadne špeciálne vybavenie nie je potrebné. Áno, lis na kvetinky sa zíde, ale ak ho nemáte, nemusíte bežať do obchodu. Ja osobne používam len staré knihy. Do knihy vložím papier (pijavý je ideál, ale poslúži akýkoľvek), naň opatrne rozprestriem rastlinku, opäť priložím čistým papierom a knihu zavriem, zaťažím ešte jednou knihou a hotovo. O týždeň či dva sa môžem tešiť na výsledok.

Čím jemnejšia je kvetinka, tým viac opatrnosti bude treba, aby sme lupienky nepokrčili a nepotrhali. Na začiatok a pre mladšie deti je najlepšie lisovať listy stromov. Neskôr môžu deti precvičovať opatrnosť a citlivosť s kvetmi.

Môžete si vybrať jeden či viacero stromov a pozorovať ich počas roka. Odtrhnite celkom malý lístok na jar, potom veľký a zelený uprostred leta a nakoniec krásne sfarbený jesenný list. V herbári ich potom uložte vedľa seba a máte pred sebou cyklus jedného roka stromu.

V lese alebo parku hľadajte viaceré odrody toho istého stromu. Naučíte sa, ako sa od seba líšia dub letný, dub zimný či dub červený. A viete, koľko druhov javorov vôbec existuje? Len ich skúste všetky nájsť! :-)

Ku každej rastlinke si zapíšte jej názov, pre starších školákov smelo aj latinský. Je zaujímavé zamyslieť sa aj nad názvami v inej reči – v niektorých prípadoch je preklad doslovný, v niektorých ale celkom odlišný a býva to tiež dobrý podnet na vedeckú diskusiu. :-)

Nenechajte sa limitovať čistým papierom! Skúste výrobu herbára poňať ako kreatívny výtvarný projekt. Použite farebné papiere, washi pásky, farbičky, nálepky, čokoľvek. Spojenie prírody a umenia je úplne čarovné, škoda to nevyužiť. Nechajte deti vytvoriť si vlastné vedecko-umelecké dielo!

A na záver už len pár rád: Trhajte iba rastliny, ktoré poznáte a viete, že nie sú jedovaté či nebodaj zákonom chránené. Nelisujte púpavy – z ich stoniek vyteká mliečna šťava a kvety sa sušením rozsypú. A samozrejme, netrhajte bezhlavo všetko rad-radom. Vyberte si po jednej vzorovej kvetinke, nech toho na lúke ostane dosť pre včeličky. :-)

Tak príjemné tvorenie a spoznávanie úžasnej prírody želáme!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.