Aj keď tohto roku bola zima krásna, úprimne sa teším, že skončila. Vonku sa otepľuje, sneh je pomaly fuč, čoskoro opäť príde skvelý čas pohrabať sa v zemi a nosiť domov plné vrecká všakovakých prírodných pokladov.

Záľubu v kameňoch som mala už od základnej školy. Nie žeby som sa v nich nejak extrémne dobre vyznala, vždy ma však fascinovali. Najmä také, ktoré v našich končinách nenájdeme na každom kroku. Tu u nás stále naďabím akurát tak na „kameň obyčajný“, ale taký krištáľ, to je niečo! Až sa mi ťažko verí, že sa v prírode OZAJ vyskytuje priehľadný kameň.

Záujem mojich detí o nerastné bohatstvo Zeme začal úplne neplánovane. Vďaka mojej (ne)obľúbenej hre Minecraft. Hra samotná mi je úplne protivná, ale keď sa raz spýtali čo je to žula, druhý raz riešili ako vzniká obsidián… ej, vycítila som príležitosť! Najprv sme sa iba rozprávali o tom, čo z Minecraftových vecí sa vyskytuje aj v našom svete a ako to u nás reálne vyzerá. Ale veď viete – lepšie raz zažiť ako stokrát počuť – začala som zháňať, odkiaľ tie kamene nabrať. V eshopoch so školskými potrebami boli veľké sady extrémne drahé, kúpila som jednu menšiu sadu a tá bola zas strašne malinká. Kúsky kameňov mali okolo 2cm, nebolo poriadne vidno, ktorý je ktorý. Tak som to vzdala a boli sme si pozrieť kamene v múzeu.

Ale potom som dostala tip na eshop zameraný na predaj kameňov! Až mi srdce poskočilo, nevedela som si vybrať. Nakoniec som zobrala jednu základnú sadu – cena bola nižšia a vzorky podstatne väčšie ako u tej predošlej. (Originál to dodávajú v inej škatuľke, na foto je už môj vlastný drevený kufrík)

Okrem toho som chcela doplniť zbierku práve o minecrafťácke rudy. A tu som zistila, že lapis lazuli fakt existuje! Myslela som si, že ho vymysleli len do hry :-) Takže aj takto sa človek stále učí…

Ako správny maniak som neodolala kúsku achátu – je to jeden z neuveriteľných kameňov, ktorý zvonku vyzerá pomerne obyčajne, ale vnútri skrýva skutočnú nádheru!

Nakoniec ešte z kategórie „mne pre radosť“ domov pribudol nádherný kryštál aragonitu. Našťastie deti moju radosť zdieľajú a zbierku si veľmi rady obzerajú.

A teda aby sme sa aj niečo naučili a vedeli kamene rozoznať, pripravila som kartičky s fotkami a krátkym popisom. Týmto ďakujem Janke, ktorá mi s vyhľadávaním informácií pomáhala.

Že som kamoška, o kartičky sa s vami podelím. Môžete si ich stiahnuť a potom už len vytlačiť a v ideálnom prípade aj zalaminovať.

Prajem krásne slnečné dni a veselé spoznávanie!

7 komentárov on Poznávame minerály

 1. to je krasa :-) ja zas na kamene nie som vobec, ale nasa 6-rocna je maniak, neviem, odkial to ma, ale aj od jeziska si vypytala mineraly :-) ja som zas nakupovala priamo v kremnici v banskom muzeu :-) ja sa vzdy tak tesim na nove clanky

  • Ďakujem krásne za správu :-) To je super, že ste mali možnosť kúpiť priamo „naživo“. My sme zatiaľ v Kremnici neboli, ale chystáme sa tam toto leto. Slečne prajem veľa zaujímavých úlovkov a dlhotrvajúcu radosť zo spoznávania! :-)

 2. Dobrý,
  práve som narazila na váš blog a neviem prestať čítať :). Pri tomto článku som uvidela skvelu krabicu na minerály, akú zháhňam. Dcérky zbierajú minerály, na kt. nam sadá prach. Môžete prezradiť odkiaľ ju máte? :) A vďaka za skvelé inšpirácie.

 3. Dobrý deň, ďakujeme za skvelý článok a rady.
  Chcela by som takút krabicu zaobstarať k vianociam, a neviem zistiť, aké kamene sú v tej základnej sade, a ktoré by mi trebalo ešte doobjednať, aby som tú krabicu zaplnila a zároveň mala všetky kamene ako sú v materiáli od Vás na stiahnutie.
  Ďakujem za radu.

  • V základnej sade je 12 kameňov, na spomínanej stránke je aj zoznam, ale nejak zle to vidno, tak prepíšem: sodalit, avanturín, limnokvarcit, jaspis červený, tigrie oko, galenit, ruženín, krištáľ, obsidián, kalcit, ametyst, unakit.
   My sme ďalšie dokupovali podľa toho, čo sa nám práve páčilo :-) medzitým sa naša zbierka už aj rozrástla :-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.