Jeseň je úplne ideálne obdobie na rôzne aktivity s listami. Zvlášť, keď je takto úžasne slnečná, farebná, dokonalá! Užívame si ju, koľko sa len dá, prakticky sme skoro celý deň vonku. A keďže som už ako-tak obriadila záhradu, dnes sme sa vybrali trochu ďalej, na prechádzku.

Pôvodný zámer bol zbierať šípky. A dokonca sme ich pár nakoniec aj nazbierali! :-) Okrem toho sme ale domov doniesli aj žalude, šišky, bršlen a kooopec listov. Keď som videla, aké sú nádherne farebné, schválne som deťom navrhla, aby sa pokúsili nájsť čo najviac rozličných tvarov.

Doma som chytro vytlačila a zalaminovala karty s tvarmi listov. Oficiálne by sa mali tieto tvary učiť s botanickou komodou, na tú nám ale rozpočet nevydal, tak sme si pomohli aspoň takto.

Decká potom priraďovali tie listy, ktoré sme nazbierali, ku kartám s tvarmi. Zistili sme, že hoci tvar nie vždy úplne presne zodpovedá obrázku, napriek tomu do danej kategórie list patrí a že je dôležité si všímať základné znaky, oblúky a cípy listov a ich umiestnenie.

Keď sme určili všetky listy, ktoré sme nazbierali na prechádzke, zistili sme, že niektoré tvary nemajú zástupcu. Tak si deti samé dali výzvu pohľadať na záhrade listy podľa tvarov, ktoré nám chýbali. Kupodivu s jednou výnimkou naozaj ponachádzali všetko!

Nakoniec sme listy odložili vylisovať s tým, že ich ešte využijeme na nejaké ďalšie tvorenie. A hodina prírodovedy sa skončila veľkou listovou vojnou. Veď aj to patrí k jeseni, však? :-)

Ak sa Vám aktivitka páčila a máte o kartičky s tvarmi listov záujem, nech sa páči, stiahnete si ich tu.
(update: všimla som si v texte chybičku, kartičky prv prerobím a potom vložím novú verziu)

Pripomínam tiež starší článok o určovaní stromov, možno takisto využijete.

Krásnu jeseň plnú nových vedomostí želáme!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.