Keď táto kniha vyšla pred rokom v angličtine, chcela som ju hneď kupovať. Reklama parádna, vyzerala skvelo. Nakoniec som si povedala, že je to priveľa anglického textu a naše decká by ju ešte prečítať nezvládli. Medzitým ju preložili do slovenčiny. To bolo teda prekvapko! Samozrejme som ju hneď musela mať. Akurát, že nadšenie opadlo pomerne rýchlo…

Kniha je skutočne navonok príťažlivá, na jednu stránku textu pripadá jedna stránka ilustrácie. Na ilustrovaní sa podieľalo viacero ilustrátorov, takže je štýlovo veľmi rôznorodá, každý portrét má iné črty. Niektoré sú vydarenejšie, niektoré môjmu vkusu nesedia… Ale to v zásade vôbec neprekáža. Je to aspoň pestré :-)

Aj keď názov hovorí, že kniha je pre rebelky, z reklamy a popisu knihy som vyrozumela, že obsahuje príbehy výnimočných žien, ktoré sa nebáli, urobili čosi výnimočné, dosiahli niečo, čo nikto pred nimi. Vo väčšine prípadov tomu tak skutočne je. Nájdu sa tu skutočne silné ženy so silnými príbehmi, pri niektorých sa až slza tisne do očí, keď si človek uvedomí, aký osud ich postihol a ako sa napriek tomu nevzdávali.

No svoje miesto tu má aj to rebelstvo z nadpisu. Nie žeby som bola zasnená romantička a nevedela, že v živote nie je všetko ružové a dobro vždy zvíťazí, no od kníh tohto žánru tak nejak očakávam, že majú priniesť inšpiráciu, vzory, povzbudenie… A tu, pomedzi úžasné schopné ženy, autorka povsúvala aj príbehy žien, ktoré sa naopak „preslávili“ svojimi zlými skutkami. Čo je potom posolstvo knihy? Že keď sa pre niečo rozhodneš, tak za to bojuj, bez ohľadu na to, či je to dobré alebo zlé? Hm, hm… Našťastie, väčšina príbehov je ozaj povzbudivých, no tieto vsuvky sú možno o to nebezpečnejšie. Pretože v návale obdivu sa ľahšie prijíma všetko zaradom.

Ďalšia vec sú informácie. Chápem, že to majú byť krátke príbehy a nie historická encyklopédia. Napriek tomu, v niektorých prípadoch sú príbehy podané tak veľmi stroho s takou nízkou výpovednou hodnotou, že keby som dané osoby nepoznala, ani netuším, o čo vlastne ide. A niektoré z tých žien som ozaj doposiaľ nepoznala.

Príbehy sú radené podľa abecedného poradia krstného mena osoby, takže zo starovekého Egypta sa od faraónky Hatšepsut otočením strany dostávame k Hellen Kellerovej do Ameriky na konci 19.storočia. Historický kontext teda nula bodov, ale áno áno, opakujem si, že to nie je historická kniha. Inak je tu ozaj pestrá zmes žien rozličných dôb, krajín, povolaní, zázemia…

K chybám v preklade, preklepom a štylistickým perlám sa nevyjadrujem. Poväčšine až tak do očí nebijú, no zakaždým ma to zamrzí. Hlavne ak má kniha takto masívnu reklamnú kampaň, mohol by preklad prejsť podrobnejšou korektúrou.

Kniha sľubuje príbehy stovky výnimočných žien. V skutočnosti ich tu je 99. Stovku totiž uzatvára príbeh malého chlapca, ktorý sa rozhodol, že je dievčaťom. Považujem sa za vcelku tolerantnú osobu a nejdem riešiť jeho prežívanie. Nechápem však, ako sa do takejto knihy vôbec dostal. Medzi ženy, ktoré výrazným spôsobom (nech už bol akýkoľvek) ovplyvnili dejiny.  Desaťročné dieťa, ktorého hlavným životných úspechom momentálne je, že mu sudca uznal právo používať dievčenský záchod. Waw. Piaty deň premýšľam nad tým, čo je pointou tohto príbehu. Zatiaľ neúspešne.

V závere ani neviem, čo povedať. Tešila som sa veľmi. Mnohé príbehy boli úžasné. Niektoré úplne mimo. Zatiaľ na túto knihu teda názor nemám, som zmätená. Nemôžem povedať, že je nakomplet zlá, len je úplne iná, než som očakávala. No myslím, že jej pripravovaný druhý diel oželiem a nabudúce radšej siahnem po niečom hodnotnejšom.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.