Tohto roku sme si z Bibliotéky doniesli kníh, koľko len do batoha vošlo. Do čítania sme sa samozrejme museli pustiť hneď vo vlaku cestou domov :-) No musím povedať, že decká ozaj dobre vybrali!

Z vydavateľstva Verbarium by sme síce mohli vyberať hádam aj poslepiačky a isto by sme vybrali dobre. Alebo si rovno dať zabaliť z každej knihy jeden kus, to by tiež nebolo odveci. No máme predsa len nejaké obmedzené možnosti, tak sme zobrali z každého rožku trošku.

Najstaršia mi pílila uši s tým, že si veľmi a veľmi prosí niečo z príbehov o zvieratkách. Zdala sa mi na to už priveľká, snažila som sa jej to vyhovoriť. Nakoniec ma presvedčila, že keď už nemôže mať doma živé domáce zvieratká, bude si aspoň čítať. Vybrala si príbehy o Micke a o Oskarovi od autorky Holly Webb. Prvú knihu „zhltla“ ešte vo vlaku. A doma si ju prečítala ešte zo tri krát. Na striedačku s tou druhou pravdaže.

Keďže naša veľkáčka si už najradšej číta knihy sama, keď chcem vedieť, čo číta, musím si to prečítať mimo nej. A tak som otvorila príbeh o Micke, unesenom mačiatku – a ani som sa nenazdala, prečítala som ho celý. Je veľmi milý, písaný prehľadnými, dostatočne veľkými písmenkami, takže je určite skvelý aj pre začínajúcich čitateľov. Príbeh má jednoduchú dejovú líniu, čiže aj ak dieťa číta pomalšie, v deji sa nestratí. Príbeh nie je ani dlhý ani prikrátky, nudiť sa nezačnete a všetko dôležité sa dozviete tiež. Ilustrácie v knihe sú čiernobiele a tak akurátne dokresľujú celý príbeh. Micka patrí medzi skôr vydané knihy ešte v mäkkej väzbe, najnovších 5 dielov už vyšlo v pevnej väzbe.

Oskar a jeho prvé Vianoce je typovo podobný príbeh, opäť ľahko zrozumiteľný, pekný, pre malých milovníkov psíkov ako stvorený. Do tohto predvianočného obdobia sa hodí celkom určite.

Na oboch príbehoch sa mi páči, že sú realistické. O zvieratkách, ktoré v nich vystupujú, sa dozvieme aj pár zaujímavých informácií. Napríklad Micka je bengálske mačiatko, Oskar zas dalmatínec. Ostatné príbehy z tejto edície to majú podobne, u každého sa píše, o akú rasu ide. Pripadá mi to veľmi dobré, pretože to poukazuje na skutočnosť, že nie je mačka ako mačka a psík ako psík, každé zvieratko má takisto svoju povahu, svoje špecifiká, o každé sa potom treba adekvátne starať. Aj deti, ktoré v príbehoch vystupujú, sú také bežné – občas som sa musela až pousmiať, ako dobre sú ich vlastnosti opísané a ako nápadne mi to pripomína realitu :-)

Za seba môžem tieto príbehy istotne odporúčať, dcérka tiež nadšene prikyvuje. Tak teda ak máte doma milovníka zvierat, pokojne po niektorej z kníh siahnite. Alebo prekvapte svoje dieťa príbehom o siamskej mačičke, ktorú už doma máte. Príjemné čítanie prajeme!

 

 

1 Comment on Príbehy o zvieratkách pre začínajúcich čitateľov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.