Myslím si, že začať s knihami nie je nikdy príliš skoro. A evidentne so mnou súhlasia aj predajcovia detských kníh, pretože ponuka je dnes skutočne široká.Napriek tomu, veľká časť detských kníh mi veľmi nesedí. Nemám rada, keď v knihe vidím jablko s očami a širokým úsmevom, ani zajačika prezlečeného za poštára a podobne. Myslím, že malé dieťa potrebuje najprv spoznať reálny svet a až potom pochopí ten vymyslený. Preto sa snažím vyberať ako prvé knihy také, kde sú čo možno najreálnejšie zobrazenia bežných vecí.

Jedna z celkom prvých kníh, ktorú náš najmladší dostal ako bábätko a rád v nej listuje dodnes, je kniha Moje najmilšie zvieratá na farme. Sú v nej skutočné fotky zvierat, ktoré bežne okolo seba vidíme, zoradené podľa logických súvislostí, teda vtáky, psy, mačky, kone a pod. Od neustáleho prezerania už je poškodená a niektoré strany lepené, má ju však stále rád. Naučili sme sa vďaka nej nielen delenie zvierat, ale aj niektoré rasy psov a kde ktoré zvieratko žije.

Podobne s reálnymi fotkami je robená séria knižočiek „Moja prvá knižnica“. Obsahuje 8 rôznych knižočiek z pevného kartónu, na každej strane s jedným obrázkom. Opäť výborná pomôcka na rozširovanie slovnej zásoby. Keďže fotky sú reálne, všetko je úplne jednoznačné a dieťatko veľmi rýchlo zaradí, kde sa s vecami už stretlo.

Posledným prírastkom do drobcovej knižnice sú knihy zo série „Objavujeme svet„.

Tieto už nie sú s reálnymi fotkami, obsahujú však pomerne zjednodušené ilustrácie a nič proti logike, takže po chvíľke obkukovania v kníhkupectve som neodolala a knihy kúpila.

Iné sú v tom, že obsahujú rôzne „interaktívne“ prvky, teda okienka a pohyblivé časti na vysúvanie, otáčanie a podobne. To drobca okamžite zaujalo, pretože kým v bežnej knihe si len hovoríme, že zajačik skáče, tu skutočne môže pohybom okienka urobiť, že zajačik vyskočí. V knihách je veľa obrázkov „schovaných“ a ťahaním ich môže dieťatko nájsť – zajačik za kríkom, včielky v úli, deti za preliezkami – čo nášho malkáča rozosmieva donekonečna. V knihe o tele je najväčšou srandou ako chlapček žmurkne a vyplazí jazyk :-)

Toľko teda z našej knižnice a ak máte ďalšie skvelé tipy na vaše obľúbené knihy pre najmenších, budeme rada, ak sa podelíte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.