Dnes ma príroda opäť prekvapila. Ako som sa ráno prechádzala záhradou, objavila som rebríček obyčajný.

Keďže manžela stále uprosím, aby kosil čo najmenej, až keď je tráva fakt po kolená, naša záhrada je vždy plná všelijakých kvetov. Väčšinu tvorí ďatelina plazivá aj lúčna, margarétky, iskerníky, hluchavky. Každoročne na nej ale zbieram repík, z čoho mám vždy veľkú radosť. A keď som dnes objavila rebríček, hneď som volala deti na zber! Rástol potvora pomedzi lúčnu rascu, tak si ho zo začiatku s ňou aj plietli. Vysvetlili sme si však podľa čoho ho ľahko rozoznáme – podľa listov, ktoré pripomínajú rebrík.

Na pomoc pri zbere sme si museli zobrať nožnice, pretože stonka je veľmi tuhá a odtrhnúť nejde, skôr vytrhneme celú rastlinku aj s koreňom. A to by predsa bola škoda, chceme aby nám narástol aj o rok! :-)

Rebríček, ktorý u nás poznáme aj pod ľudovým názvom myší chvost, poznali už starovekí Gréci. Využívali ho na liečbu rán a pri silnom krvácaní. Podľa povesti liečil grécky hrdina Achilles kráľa Telepha listami rebríčka v trójskej vojne. Odtiaľ pochádza jeho latinský názov – Achillea.

Vďaka svojej schopnosti zmierniť silné krvácanie, je tiež užitočnou „ženskou“ bylinkou. Pomáha pri bolestivej silnej menštruácii a na úpravu nepravidelného cyklu. Vhodný je aj pre ženy v období prechodu. Užíva sa vo forme čaju, maximálne dve šálky denne. Pomôže tiež pri ochoreniach pečene a žlčníka, pôsobí močopudne a dezinfikuje. V čajovej zmesi so skorocelom a mätou podporuje metabolizmus.

Odvar z rebríčka je dobrý na sedacie kúpele pri hemoroidoch. Pripravíte ho tak, že v 1 litri vody povaríte 30 gramov sušenej byliny. Varíte 5 minút a 20 minút necháte lúhovať. Dozvedela som sa, že týmto odvarom môžeme oplachovať aj vlasy a malo by to pomôcť proti lupinám. To sa aj najbližšie chystáme vyskúšať, keďže problém s lupinami má môj manžel.

S rebríčkom ale treba narábať opatrne, užívať ho je vhodné iba krátkodobo a v malom množstve. Jeho užívanie nie je vhodné v období tehotenstva.

Dnešný pobyt v záhrade nám teda skončil mimoriadne poučne a rozprúdil debatu o všelijakých ďalších bylinkách a o tom, aké je úžasné, že si len tak voľne rastú a nám dokážu pomáhať. Tak teda buďme vďační za všetko krásne, čo nás obklopuje a využívajme dary prírody s rozumom ;-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.