Po Roku odpočinkových aktivít som sa už nevedela dočkať tejto knihy. Rok zábavného učenia, to by sa nám páčilo! Že učenie nemusí byť žiadna nuda, to už síce vieme, ale že by som tie zábavné aktivity nemusela vždy vymýšľať sama – to znelo nádejne.

Autorka je sama mamou, blogerkou a učiteľkou, inšpirovanou metódou Montessori, waldorfskou pedagogikou a akýmsi ich spojením – pedagogikou Reggio Emilia. Nečakajte žiadne vedecky podložené aktivity, ku ktorým by ste potrebovali nakupovať špeciálne pomôcky. Naopak, ku všetkému máte pravdepodobne dostatok materiálu doma už teraz. Pointa, ktorá všetky tri spomínané pedagogiky spája, je spätosť s prírodou, využitie bežných aktivít praktického života a rozvíjanie samostatnosti dieťaťa.

Kniha obsahuje hry, rozdelené podľa tém na: hry vonku, hry s kockami a s inými pomôckami, napodobňovacie hry, výtvarné hry, svetelné a hudobné hry. Takisto je tu vždy uvedený orientačný vek, pre aký je tá-ktorá aktivita vhodná. V niektorých prípadoch mi síce prišlo, že by ju zvládli aj menšie deti a zbytočne je tam písaný vyšší vek, iné zas odporúčali až podozrivo nízky vek, ale každá mama si predsa svoje dieťa pozná a vie čo zvládne, takže sa istotne dokáže rozhodnúť, ktorú aktivitu kedy vyskúša.

V spodnej časti strany je ku každej téme aj nápad na „inšpiratívne čítanie“, ktoré s témou súvisí alebo na ňu nadväzuje. Pripadá mi to ako skvelý nápad, pretože takto sa nám  možnosti perfektne rozširujú a zároveň máme  skvelý  dôvod spoznať nové knihy,  ktoré ešte  nepoznáme. Síce ak by som všetky tieto knihy chcela mať doma, potrebovala by som dobrého sponzora a minimálne jednu novú policu :-) Našťastie však máme preukazy do knižnice, takže už si pomaly spisujem zoznam, čím začneme a čo si chcem omrknúť v predstihu.

Pri mnohých aktivitách som si hovorila, že toto predsa bežne robíme, pri mnohých ale zasa, že toto by mi nikdy nenapadlo. V jednoduchosti je krása a v tejto knihe to úžasne vidno. Čím viac sa zaoberám deťmi, výchovou, montessori a rôznymi výchovnými smermi, tým viac prichádzam na to, že deti v skutočnosti nepotrebujú veľa. Práve naopak. Jednoduché, naoko obyčajné činnosti im prinášajú najviac potešenia, naplnenia, pokoja.

Tak teda poďme objavovať krásu jednoduchosti a užívať si iskričky v očiach našich detí pri ich každodenných objavoch! :-)

 

 

 

3 komentáre on Rok zábavného učenia

  1. Zaujimalo by ma, v akom vekovom intervale tie vsetky aktivity su. Teda, aky je tam minimalny vek, a aky maximalny, co v knihe uvadzaju. Vdaka!

    • Leni prevažná väčšina mi pripadá pre deti predškolského veku a pre mladších školákov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.