Dnes to bude ozaj rýchlovka. Ale užitočná a zábavná!

Covid nie a nie skončiť, jar zas nie a nie začať… to nálade nepridáva. Vymyslieť niečo zábavné, zatvorení medzi štyrmi stenami, býva čoraz ťažšie. Na smutné pocity, nudu a letargiu z tejto podivnej doby však dobre pôsobí trochu postrčiť vpred kreativitu. Lebo tou nekonečnou rutinou už sme skutočne otupení.

A nemyslím vôbec na veľké výtvarné projekty, sama vidím, že púšťať sa do náročných úloh teraz nie je ideálne. Postačia maličkosti. Prekvapivo aj mojich dvoch chlapcov, ktorí veru nie sú práve umelecky založení, zaujali niektoré jednoduché techniky, využívané aj v arte terapii. Napríklad kreslenie opakujúcich sa vzorov, či sledovanie rozpíjajúcich sa vodových farieb na mokrom akvarelovom papieri. Podarilo sa im odbúrať stres nahromadený z nenávidenej online výuky, vypnúť mozog a upokojiť myšlienky.

Povzbudená týmito malými úspechmi sa snažím hľadať na tomto poli nové možnosti. Tentoraz sme sa od relaxácie posunuli trochu k predstavivosti a kreativite.

Príprava aktivitky je jednoduchá. Stačí papier a kružidlo, prípadne môžete obkresliť pohár či čokoľvek s kruhovou podstavou, čo máte po ruke. A ak nemáte doma kružidlo ani okrúhle poháre, alebo potrebujete pripraviť aktivitu naraz pre 20 detí a vlastníte tlačiareň, nech sa páči, pripravila som predlohu v dvoch verziách. Môžete si ju stiahnuť, vytlačiť a rovno sa pustiť do tvorby!

Zadanie je takisto stručné a jasné – potrápte mozgové závity a spomeňte si, čo všetko môže mať tvar kruhu? V 3D svete to môže byť tiež tvar gule prípadne aj valca, či iného útvaru, ktorý sa pri pohľade zhora alebo zboku javí ako kruh.

Nafotila som síce aj naše ilustračné obrázky, deťom ich však neukazujte, nech nie sú ovplyvnené cudzou predstavivosťou. Cieľom je potrápiť svoje vlastné mozgové závity, povyťahovať z hlbín pamäti, čo len kruhového sme kedy videli alebo sa poriadne poobzerať vôkol seba a niečo okrúhle objaviť! Na kreslenie stačí ceruzka alebo pre viac zábavy aj farbičky.Nie je treba sa snažiť vytvoriť umelecké dielo, ale vystihnúť daný tvar a predmety s ním súvisiace.

Tak teda, príjemnú zábavu!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.