Odkedy sa vonku oteplilo, väčšinu dňa trávime v záhrade. Po zime si konečne užívame hrabanie sa v piesku, hline, polievanie záhradky a sledovanie, čo nám tam nového rastie. Okrem toho si môžeme dopriať aj pár tvorivých aktivít, pri ktorých narobíme neporiadok a teda vnútri ich s deťmi robiť nechcem :) To bol aj prípad sadry.

Zábava je to skvelá – dvojkilové vrecko za niečo vyše eura, no nekúp to :) Akurát sa z toho práši a umývať to po kuchyni sa mi nechcelo. Vonku je to ale niečo celkom iné, tam mi omrviny neprekážajú :) Takže sme sa dali vyrábať si skameneliny. Čo-to o tých ozajstných sme si už rozprávali, tak sme si chceli ukázať aspoň „akože“ verziu, ako to celé vzniká.

skameneliny

Nachystali sme si pomôcky – sadru, vodu, vedierko na rozrábanie sadrovej hmoty  nejaké podložky – polystyrénové tácky a vrchnáky od zmrzlinových dóz.

skameneliny_02

Pri inom projekte sme zistili, že ak do sadry primiešame piesok, je pevnejšia, a navyše sa mi páčila výsledná zrnitá štruktúra, vyzerá tak prírodnejšie. Preto sme do vedierka s vodou najprv nasypali trochu piesku.

skameneliny_03

Potom sme po troškách dosypávali sadru. Ďalšiu sme dosypali až keď predošlá vsiakla do vody. V tejto fáze ešte nič nemiešame. Až keď sadra prestane sama vsiakať, jemne premiešame. Potrebujeme vyrobiť hmotu dostatočne hustú, aby sa do nej dalo pekne otláčať. Nám sa podarilo trochu redšia, tak sme museli čakať dlhšie, kým potom vyschla.

skameneliny_04

Zapája sa celá rodina :)

skameneliny_05

Keď sme s konzistenciou spokojní, môžeme hmotu vyliať na podložky a začať vtláčať rôzne veci – my sme vyskúšali rozličné rastliny, kamienok, kus dreva, slimačiu ulitu… Listy odporúčam otláčať rubovou časťou, tj. tou, kde je výraznejšia žilnatina.

skameneliny_06

Teraz už len počkať :) O pár minút, kým ešte nebola sadra úplne zatvrdnutá, som veci povyberala a nechala dosušiť.

A toto je výsledok.

skameneliny_08

skameneliny_07

Z niektorých rastlín nám ostala úplne perfektne vykreslená „skamenelina“, z iných menej. Každopádne sa deťom aktivitka veľmi páčila a verím, že sa bude páčiť aj tým vašim!

Krásne letné dni prajeme!

1 Comment on Sadrové skameneliny

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.