Keď som začiatkom jari začula o akcii „Dobývanie Šarišského hradu“, priznám sa, že som bola najprv prekvapená, že niečo ako Šarišský hrad existuje :) A tak sme sa tam vybrali. Nakoniec, chodiť po hradoch je naša obľúbená rodinná zábava a ešte keď tam majú byť rytieri, no neber to!

saris1

Na moju veľkú hanbu som sa dozvedela, že tento hrad je dokonca najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho zastavaná plocha je údajne 2,7 hektára. Tak som zas o čosi múdrejšia :) Ku hradu vedie asfaltová cesta, ale ak sa rozhodnete vybrať naň s kočiarom, radšej zvoľte nejaký „terénny“ model s nafukovacími kolesami. My sme to síce dobojovali k hradu aj s našim „mestským“, hore som však rezignovala a najmladšieho nosila v šatke, aby sme z neho načisto nevytriasli dušu. Inak je to príjemná prechádzka lesom, nám trvala cca hodinu.

saris2

Keďže tu práve prebiehala akcia, ľudí bolo neúrekom. Mali sme možnosť pozrieť si rekonštrukciu bitky – dobytia hradu, rôzne historické predmety, zbrane, nástroje. Odvážlivci si mohli zastrieľať z luku, šikovné ruky zas čosi vyrobiť z hliny. saris3saris6

Pre hladné brušká bol atrakciou na ohni pečený posúch.

saris5

Je vidieť, že o hrad sa tu starajú, okolie je udržiavané, na viacerých miestach sú rozmiestnené tabuľky s popisom rôznych zaujímavostí týkajúcich sa hradu.

saris4

Ak budete mať cestu okolo, určite sa zastavte. Či už len tak pozrieť hrad, alebo na niektorú z akcií, ktorých tu prebieha viacero. Ich rozpis podľa dátumov nájdete na webke hradu http://www.sarisskyhrad.sk/

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.