Pri našej nedávnej téme o stredoveku sme sa dostali aj k spoznávaniu umenia. Čas stredoveku bol na umenie až prekvapivo bohatý. Zaujala nás jeho rôznorodosť a prepracovanosť, zoznámili sme sa s typickými znakmi a aj naživo, v našom okolí sme si boli prezrieť typickú architektúru.

A veľmi vhod nám padli aj dve knihy – Slohovníky. Nedajte sa pomýliť, nie sú o písaní slohových prác, ale o slohoch v ponímaní architektúry. :-) Sú dielom českej ilustrátorky Evy Chupíkovej a vyšli v dvoch dieloch – Praha má styl a Paříž má šarm. Ako názov napovedá, každá sa venuje architektonickým prvkom, ktoré sa vyskytujú v danom meste. A nie sú len také hocijaké knihy! Môžete do nich kresliť, vystrihovať, nalepovať a všeličo sa pri tom naučíte.

Prebal knihy o Paríži tvorí z vnútornej strany krásny poster s kresbou Eiffelovky. Týmto počinom autorka vytvorila slušnú dilemu – či knihe nechať obal alebo si skrášliť stenu v detskej izbe ilustráciou. :-)

Kniha sa zameriava na tvary a línie, ktoré vôkol seba môžeme nájsť. V parížskych uliciach hľadá rozličné geometrické tvary či už v prírode alebo tie, ktoré sú dielom človeka.Je členená do kapitol, podľa jednotlivých tvarov, ktorým sa venuje.

Môžete si postaviť model sklenenej pyramídy Louvru aj precvičiť rysovanie s pravítkom na pravidelných líniách Eiffelovej veže. Zoznámite sa so slávnymi mostami ponad rieku Seinu a môžete si vystrihnúť scénu Champs-Élyssées aj s cyklistami Tour de France.

Nechýba ukážka módy či významných osobností Paríža, a to všetko doplnené mapkami, kde sú vyznačené všetky zmienené body.

Kniha o Prahe sa venuje priamo jednotlivým architektonickým slohom. Vnútornú stranu prebalu tvorí prehľadná časová os, kde sú slohy vyznačené v poradí, ako nasledovali, s príslušným letopočtom aj ukážkou konkrétnej historickej pamiatky postavenej v danom slohu.

V každom slohu sa dozvieme o jeho typických prvkoch, naučíme sa rozoznať románske okno od gotického, dozvieme sa čo-to o rozdieloch v stavbe sakrálnych stavieb jednotlivých období, rozpoznáme rozličné stĺpy a všelijaké dekorácie.

Môžeme si vytvoriť vitrážové okno aj model kaplnky.

Takisto sa dozvieme, ako jednotlivé epochy v dejinách ovplyvnili módu aj zariaďovanie interiérov.

Všetko je opäť doplnené mapkami s vyznačenými miestami, aby sme si mohli stavby pozrieť naživo, keď sa raz do Prahy vyberieme.

Knihy máme doma už dlhšie, no zjavne len čakali na svoj pravý čas. Teraz sa nám nesmierne hodili, decká zaujali a ja som sa tiež naučila veľa nového. Páči sa mi grafické spracovanie aj jednotlivé úlohy. Že medzipredmetové učenie úplne milujem, ste si už asi všimli. :-) Tak toto je presne z tejto kategórie – história prepojená s umením a geometriou, všetko s možnosťou vlastnoručne si vyskúšať a k tomu informácií tak akurát,  Za nás teda jednoznačne odporúčam!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.