Konečne je tu krásna biela zasnežená zima, akú si pamätám z detstva. A keď ustúpili aj tie príšerné mraziská, vytiahla som päty z domu aj ja – veľký zimný hejter.

Decká chodia celé biele od snehu, stavajú snehuliakov, iglu, snežný hrad a… ani neviem čo všetko. Po nepríjemných šedivých dňoch je to ozaj nádhera, vidieť tú radosť v ich očiach :-)

sneh_08

Šuhaj najmladší si musel zmerať sily rovno s tatovou lopatou.

sneh_07

A aby nám náhodou nebolo snehu málo, nabrali sme si ho za vedierko aj dovnútra. Chceli sme zistiť, koľko vody sneh obsahuje. Ráno sme totiž viedli debatu o tom, či sa snehové zrážky merajú na milimetre ako v prípade dažďa alebo nejak inak. (Ozaj, ak na to niekto viete skutočnú odpoveď, napíšte mi prosím :-))

Takže pokus začína – do odmerného valca sme napchali 500ml snehu.

sneh_01

Aj sme si ho odvážili, nech je to zaujímavejšie.

sneh_02

Potom sme sneh nechali odpočívať pri izbovej teplote. Zakázala som schválne ho ohrievať, chcela som zistiť aj to, za aký čas sa roztopí sám.

Nášmu 500ml snehu to trvalo niečo cez dve hodiny. Potom prišlo opätovné odváženie. Niekde sa nám pri prelievaní „stratili“ 4 gramy (alebo to bolo nepresnosťou kuchynskej váhy), ale hmotnosť bola plus-mínus rovnaká.

sneh_06

Čo však objem? Poriadne prekvapko! Z plného odmerného valca snehu, len 110ml vody. Ako je to možné? Prečo je to tak? Nech sa páči, diskusia môže začať :-)

sneh_05

A keď už si hovoríme o kryštáloch a inom rozložení molekúl vody a snehu, hravo premostíme na tému vločiek. V našej obľúbenej knihe Nature anatomy je jedna kapitolka venovaná práve aj vločkám.

sneh_04

Dcérka najstaršia, milovníčka kreslenia, sa hneď chopila farbičky a urobila si mini projektík o tvaroch vločiek.

sneh_03

No a na záver si pozrite niečo o základných tvaroch vločiek alebo spomalené zábery ako vločky rastú. Nádhera!

Užite si krásne zasnežené dni!

2 komentáre on Sneh, vločky a veda okolo toho

    • Hej, asi som sa blbo vyjadrila :-) Presne na SHMU sme pozerali, ale napr. pre nás písalo 7mm úhrn zrážok – a naváľalo 20centi :-) Tak sme teda diskutovali, či tým myslia ako by to bolo 7mm vody – teda rozpusteného snehu… lebo ak by mali merať sneh, tak by mala byť iná stupnica si myslím :-) Chápeme sa, čo chcem povedať, hej? :-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.