Ako sa dni skracujú a počasie kazí, nedá sa stráviť pol dňa na záhrade. A tak vymýšľame, ako sa zabaviť vnútri. Hlavne tak, aby nikto nikoho nezadlávil, nezdemoloval nábytok a podobne. To znie ako zahrať si niečo spolu.

Ani sama neviem, prečo som o tejto hre nenapísala už dávno. „Objavili“ sme ju pred rokom, u kamarátov na návšteve a jeden čas ju decká hrali vyslovene denne, veľa veľa krát. Veď vidíte, ako tá škatuľka už vyzerá :-)

Hru tvoria dve sady kariet – tyrkysové s kráľovnami a červené – s ktorými sa hrá.

Tyrkysové karty sa na začiatku hry rozložia, lícovou stranou dole, do stredu sa položí kôpka červených kariet, takisto lícom dole.

Na začiatku hry sa hráčom rozdá po 5 kariet. Hráč môže vyložiť buď dve karty – ak majú rovnakú bodovú hodnotu, alebo tri a viac – ak po vzájomnom sčítaní dvoch kariet, ktoré má hráč v ruke dostane výsledok, ktorého hodnotu má takisto medzi kartami. Príklad, vyložíme karty s číslami 4 a 6 a k ním desiatku, pretože 4+6=10. Za každú vyloženú kartu si hráč ťahá karty z kôpky.

Okrem kariet s číslami sú tu tiež tzv. silné karty. Ak hráč vyloží kartu s kráľom, môže „prebudiť“ jednu kráľovnú. To znamená, že si otočí ľubovoľnú tyrkysovú kartu a vezme si ju k sebe.

Ak hráč použije kartu s elixírom, „uspí“ kráľovnú protihráča, to znamená, že vyberie nejakú kráľovnú a vráti ju medzi spiace, tyrkysové karty. Proti elixíru sa ale môže hráč ubrániť kúzelnou paličkou – ak ju má v ruke a použije ju, účinok elixíru sa ruší a kráľovná ostáva, tam kde je.

Ďalšou možnosťou ako obrať protihráča o kráľovnú je použiť kartu rytiera. Ak ju hráč má a použije, je to ešte lepšie, pretože si kráľovnú priamo berie medzi svoje kráľovné. Aj proti rytierovi sa dá brániť, a to kartou draka.

Cieľom hry je získať kráľovné s určitou hodnotou bodov, tá je rôzna v závislosti od počtu hráčov. Každá kráľovná má inú bodovú hodnotu a ešte k jednotlivým kráľovnám sú bonusové pravidlá. Napríklad, že jeden hráč nemôže mať naraz mačaciu aj psiu kráľovnú, ak jednu už má a vytiahne tú druhú, musí ju vrátiť.

Na prvý pohľad to možno vyznieva zložito, sú to ale vcelku logické a ľahko zapamätateľné pravidlá, takže deti s nimi po pár kolách už nemali najmenší problém.

Ja to skutočne dynamická a zaujímavá hra, pri ktorej si decká nielen precvičia počítanie úplne zábavnou formou, ale už budujú aj stratégie, kedy tasiť rytiera alebo či sa oplatí elixír pošetriť do ďalšieho kola… Veľa závisí od náhody, veľa sa dá aj naplánovať. Skrátka je to hra, ktorá je u nás stávkou na istotu. Adrenalín zaručený od začiatku do konca! :-)

My sme ich kupovali cez book depository, žiaľ, tam sú momentálne vypredané . Ale tu hľa, čo som pre vás vygooglila, vyšli v češtine a sú zohnateľné aj u nás, tuto, na ihrysku. Tak nemáte za čo :-) Príjemnú zábavu želáme ;-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.