Rastliny a ich pestovanie sa u našich detí tešia mimoriadnej obľube. Lenže čo v tejto zime? Možností nie je až tak veľa. Tak prv, než začne sezóna vysievania semienok na priesady, dali sme sa do ich dôkladnejšieho skúmania.

Deň vopred som nechala namočiť veľkú strakatú fazuľu, na ktorej sa vnútorná stavba semena demonštruje najjednoduchšie. Okrem toho som si vytlačila, nastrihala a zalaminovala trojzložkové kartičky s jednotlivými časťami semena.

Na druhý deň som deti pozvala k aktivitke. Na podnose boli položené suché aj naklíčené semená fazule, lupa a kartičky. Najprv sme semená pozorovali zvonku. Ukázala som suché semeno, ktoré máme doma v skrinke. Čo sa s ním deje? Nič. Jednoducho tam odpočíva. Lenže tieto mokré, väčšie, s tými sa už čosi udialo – dostali sa do kontaktu s vodou, zväčšujú sa… začínajú rásť! Každé z detí si zobralo svoju fazuľku a po preskúmaní zvonku sme dospeli k záveru, že vidíme len šupku, obal semienka. Opatrne sme ho teda olúpali od šupky a následne roztvorili na dve polovice.

Deti semienko preskúmali voľným okom aj lupou a nadšene hlásili, kto čo objavil. Vnútri sa skrýva maličká rastlinka!

Pomocou kartičiek sme si jednotlivé časti semena pomenovali a naučili sa rozoznávať.

Potom som deťom ukázala v priesvitných zipsovacích sáčkoch prichystané vzorky rozličných semien. Opäť sme mohli diskutovať o tom, že každé je iné, každé má iný tvar, z každého vyrastie iná rastlina. No všetky, akokoľvek sú maličké, v sebe obsahujú miniatúrny zárodok budúcej rastliny.

Napokon deti k semenám priradili fotky rastlín, ku ktorým patria.

Na záver chvíľka tvorivosti. Vytlačila som obrázky semena bez popisu, deti si ich vyfarbili a jednotlivé časti pomenovali. Prostredný syn si tiež nalepil na papier vzorky semien s ich názvami. Najmladší si z celej aktivity urobil predovšetkým zmyslový zážitok a čo sa dalo, to degustoval. :-)

Rozšírením by mohlo byť ďalšie fazuľky vložiť do zaváracieho pohára s hlinou tak, aby semienko bolo pri stene nádoby a mohli sme pozorovať, ako rastie. Zistili by sme, že tie polovice fazuľky sa skutočne stanú klíčnymi listami a že z malinkého zárodku koreňa vyrastie ozajstný, veľký koreň.

Naše fazuľky tentoraz skončili v polievke, ale na jar si pokus ešte urobíme a mladé rastlinky potom zasadíme do záhrady, kde budú mať šancu aj nejakú tú úrodu priniesť.

Príjemné spoznávanie prajeme!

 

2 komentáre on Spoznávame semená rastlín

  1. Dobrý deň, veľmi sa mi páčia Vaše kartičky k témam.
    Mohla by som Vás poprosiť, odkiaľ ich máte ?
    Ak je možné to zverejniť. ďakujem

  2. Dobrý deň Lenka,kartičky si môžete stiahnuť priamo v tomto článku. Hneď v druhom odstavci je link na stiahnutie, pod slovným spojením „trojzložkové kartičky“ ;-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.