Do Vianoc ostáva necelý mesiac, už aj zo tri vločky snehu dnes poletovali, jednoducho – najvyšší čas vydať sa na vianočné nákupy! S pribúdajúcim vekom a počtom malých ľudí v domácnosti, vyvíjajú sa aj moje názory na to všetko, čo vlastne potrebujeme. A koľko. A keďže Vianoce majú tendenciu sa každoročne opakovať, povedala som si, že pár svojich myšlienok na túto tému napíšem. Jednak pre moju vlastnú rodinu. Aby som nemusela každému do telefónu opakovať „nie, fakt žiadne plyšové hračky“. A možno inšpirujem aj niekoho ďalšieho.

vianocne_nakupy1

Menej je viac
Naozaj. Čím menej času strávime pachtením sa po darčekoch, tým viac nám ho ostane na pokojné prežitie dní s rodinou. Akokoľvek to môže znieť ako klišé,deti potrebujú pokojných rodičov viac, než tridsať balíčkov pod stromčekom. Samozrejme, darčeky k Vianociam patria. Nemusí ich však byť kopa. Radšej zvyšný čas venovať spoločnému pečeniu koláčov, či vyzdobovaniu stromčeka. Deti si viac pamätajú čo zažili, než aké veci mali.

STOP plastom
Doma som vojnu plastom vyhlásila z viacerých dôvodov. Okrem toho, že výroba plastov je neekologická, ich životnosť je tiež slabá, čo zas vedie k ďalšiemu odpadu, ďalšej neekologickej výrobe a… chápete, však. Niekedy je nájsť neplastový variant ťažšie, niekedy ľahšie. Ale snažím sa. S darčekmi je to však horšie.. Nad tými ohrnúť nos sa nepatrí, keď to navyše dostane dieťa, ani len vyhodiť to nemôžem. Z niekoľkoročných skúseností som si istá, že deti k životu nepotrebujú plastové hračky, a už vôbec nie všelijaké hulákajúce príšernosti, ktoré ako bonus potrebujú k fungovaniu baterky. Práve naopak, čím menej týchto záležitostí vojde do domu, tým viac pokoja. Preto veľmi prosím, zvlášť našich drahých priateľov a známych, ak nič iné, toto sa pokúste uplatniť – neutrácajte svoje peniažky za nič plastové a/alebo na baterky!vianocne_nakupy

Podporujme domáce
V poslednej dobe som si dala predsavzatie, že budem zodpovednejšie sledovať odkiaľ pochádza to, čo kupujem. Áno, niekedy je pokušenie kúpiť niečo, lebo je to lacnejšie, dosť silné. No keď si uvedomím, že to „lacné“ vyrobil ktosi v továrni v Číne a precestovalo to polovicu zemegule… aké to bude kvalitné? A kto na tom vlastne zarobil? Obávam sa, že ten, kto to vyrábal rozhodne nie. A myslím, že takto by to nemalo byť. Na našom milom Slovensku je kopec šikovných ľudí a kúpou ich práce podporujeme naozaj tých, čo veci vyrábajú, ich rodiny, našu vlastnú ekonomiku.

Vyrobte niečo
Kto povedal, že darčeky musia byť drahé a nutne kupované v značkových obchodoch? Ručne vyrobené darčeky nielen že nie sú menejcenné, naopak! Sú oveľa hodnotnejšie ako čokoľvek od akokoľvek prestížnej značky. Vyrobiť niečo vlastnými rukami zaberie viac, než otvoriť peňaženku. Je potrebné venovať svoj čas, energiu, zručnosť a – lásku. Ak viete háčkovať, pliesť, šiť, či vyrábať náušnice, len smelo do toho! Urobte svojim milovaným radosť Ja napríklad svojich známych obdarúvam doma vyrobeným mydlom, decká zas vyrábajú pohľadnice, spoločne pečieme a zdobíme medovníčky. My máme radosť z procesu výroby, obdarovaní zas z darčeka, ktorý je absolútnym originálom.  :)

Tak na dnes hádam stačí. Hoci pokračovať by som vedela, že by vystačilo aj na knihu. Ale keď som v úvode povedala, že menej je viac, posnažím sa to sama dodržať :) Prajem vám pokojný čas pri nákupoch a chystaní všetkého, čo k sviatkom patrí. Ale hlavne nádherné chvíle strávené so svojimi najdrahšími.

 

 

4 komentáre on Sprievodca vianočnými nákupmi

  1. Tak, tak, stotožňujem sa úplne s týmto tvojim článkom. Pekne si to napísala :-) Krásny advent prajem tebe i tvojej rodinke :-)

  2. Mnesa páčil názor, že Jezis dostal 3 darčeky, toľko aj deti. Aj tak dostavaju veci aj pocas roka. A teda máme úžasných rodičov, ktorí akceptujú, že darčeky vymysdlim, kupim a oni len zabalia (teda to nie vždy, ale konzultujú všetko)

    • To je zaujímavý názor :-) V podstate sa nim asi aj riadime. Na darčeky mám taký kľúč, že každé dieťa dostane 1 hračku, 1 knihu a 1 kus oblečenia. A ešte spolu nejakú spoločenskú hru. Aj rodine dávam ja inštrukcie, väčšinou rešpektujú :-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.