Darčeky nakúpené už pred mesiacom, časť potravín mi včera doniesla donáška, časť som nakúpila osobne, podľa zoznamu toho, čo chcem piecť a variť. Stromček nachystali decká s ockom, kým som ja varila. Dva druhy koláčikov som napiekla včera, dnes bola na programe vianočka v dvoch verziách, kváskový chlebík a korpus na jeden zákusok. K práci mi vyhrávali koledy od Kandráčovcov… Zrazu som si uvedomila, aký v dome vládne pokoj. Tak predsa sa to podarilo! Vo svojich tridsiatich dvoch rokoch môžem konštatovať, že tentoraz v súvislosti s Vianocami nezažívam štipku stresu! Sláva! Takže sa to skutočne dá!

Aj keď som sa posledných pár rokov snažila k tomuto stavu dostať, vždy ma čosi rozhodilo. Niečo som zabudla, niečo nestihla, niečo sa nepodarilo, niečo rozbilo… Tento rok mi tiež nešlo všetko na 100%, ale tak nejak mi došlo, že na tom celkom strašne nezáleží. Chlieb sme zjedli aj s popraskanou kôrkou, čo už, chutný bol tak či tak.

Kedysi som bola zaťažená na zdobenie medovníkov. Robím to od detstva, pár rokov som piekla a zdobila aj na objednávku kamarátkam; a bola som na to primerane hrdá! Posledné roky ich však zdobievajú deti. Iste, nevyzerajú ako z titulky gastro časopisu, ale keď som ich dnes chvíľku sledovala – to sústredenie pri práci a to nadšenie, keď prácu dokončia – úžasný pohľad! Upustiť od vlastného perfekcionizmu sa tuším oplatí.

Najťažšou časťou bolo odolať nákupnému ošiaľu a nezaobstarať si žiadne nové ozdoby, ktoré „nevyhnutne potrebujem“. Ale aj to sa podarilo, Dopriala som si akurát dva metre vrecoviny a keď ma už boleli nohy od vystávania v kuchyni, sadla som si k šijaciemu stroju a spichla obrus na stôl a vrecia na darčeky. Tým som dosiahla maximálny stupeň ekologickosti balenia darčekov a pevne verím, že ich budeme používať na balenie po večné časy! Alebo aspoň rok-dva a potom ich možno využijeme na čosi iné… to je vlastne jedno. Hlavne sa náramne teším, že zajtra pod stromčekom nebudem musieť odpratávať tonu papiera a lepiacej pásky.

No čo je úplne najlepšie, zajtra večer neodkväcnem k stromčeku s posledným zvyšok nervov. Nemám všetko dokonale prichystané, ani napečených 42 druhov sofistikovaného pečiva. Ale – skrátka sa teším. Že budeme spolu, dáme si chutnú večeru, zapálime si oheň v kozube a budeme skúšať nové hry a čítať si knihy, ktoré povybaľujeme z balíčkov, až dokým nezaspíme od únavy. Pretože sviatky majú byť hlavne o pokoji. A vlastne nie len sviatky. Zachovať si v srdci pokoj nie je zlé po celý rok. Tak presne to vám všetkým prajem – hlavne pokoj a lásku vo vašich domovoch, rodinách, vo vašich srdciach.

Krásne sviatky!

 

1 Comment on Šťastné a… hlavne pokojné!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.