Príroda sa prebúdza, vo vzduchu už cítiť vôňu jari… cítite to tiež? A náš najmladší sa neustále vypytuje, aké to máme teraz ročné obdobie… Najvyšší čas trochu si pomeniť výzdobu!

Striedanie ročných období začalo nášho juniora fascinovať niekedy na jeseň. Veľa sme sa o tom rozprávali, chodili do prírody, zbierali farebné listy, snažila som sa mu k učeniu chystať rôzne tematické aktivity. Počas zimy som u waldorfských kamarátov objavila nádheru v podobe stolčeka ročných období. Na Pintereste ho nájdete pod názvom „seasonal table“ alebo aj „natur table“.

Už sám názov napovedá o čo pôjde. Je to akási „výstavka“ rozličných vecičiek, ktoré súvisia s práve prebiehajúcim ročným obdobím, ale tiež sa dá prispôsobiť ku sviatkom či iným zvláštnym udalostiam počas roka.

Na jednej skrinke v kuchyni som mala voľné miesto, tak som sa rozhodla, že to vyskúšame práve tu. Zozbierala som doma všetko, čo pripomínalo zimu, z filcu vystrihla hviezdičky, s modrého kartóna vločky, ako sneh som použila starú bielu záclonu. V záhrade sme nazbierali šišky a trochu ihličia.

Hodila sa nám tiež plstená víla, ktorú robila moja dcérka už pred dvomi rokmi.

Stolček kuchyňu oživil, páčil sa všetkým, vrátane manžela :-) Priložila som tiež obrázkové knihy (Rok v lese a Winter), na dotvorenie atmosféry.

Tento stolček je ozaj skvelá vecička. Skrášľuje nám domov a deťom pomáha sledovať zmeny krajiny nielen tam za oknom, ale uvedomiť si ich aj keď sme vnútri. Zakaždým, keď okolo neho ideme, zrak padne na nejakú inú drobnosť, decká si radi prezrú aj aktuálnu stránku kalendárneho mesiaca, hľadáme, rozprávame sa a samozrejme – overujeme si všetko vonku :-)

Aj teraz, keď sneh zmizol, žiadalo sa stolček prispôsobiť. Na bielu záclonu som prestrela zelenú šatku ako symbol trávičky, ktorá sa spod snehu preberá k životu. Dúha symbolizuje jarný dáždik a následné vyjasnenie oblohy.

Zo záhrady sme si doniesli pučiace bahniatka, na pníky som dala malé hniezdo s vajíčkami.

Odkedy máme záhradku, na jar sa chystáme vždy v predstihu tým, že vysievame semienka na priesady. Preto som na stolček umiestnila aj kvetináč, pár semienok aj reálnych cibuliek – sadzačiek.

O pár týždňov už bielu záclonu úplne nahradím zelenou látkou, doplníme aj vyliahnuté vtáčiky či malé ovečky, len ich musíme dovtedy uplstiť :-)

Ak si chcete takýto stolček urobiť aj doma, len smelo do toho! Netreba naňho ani veľa priestoru. Na internete som videla obrázky celkom maličkých verzií na parapetnej doske okna, či na podnose uprostred rodinného stola. Menším deťom ich pripravte vy, rodičia, staršie nech sa zapoja. V každom prípade použite prírodniny, ktoré sú pre aktuálne ročné obdobie typické a ktoré ste spolu nazbierali pri prechádzkach v prírode. Deti, zvlášť tie najmenšie, majú veľký zmysel pre vnímanie zmien v prírode, všímajú si ich a chcú im porozumieť. Doniesť im kus prírody aj do domu či bytu im v tom len a len pomôže.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.