Pri prechádzkach prírodou najčastejšie obdivujeme rastliny a neživé súčasti prírody. Stromy, kry, kvety, bylinky, potôčiky, kamene. Ale čo živočíšni obyvatelia lesov, lúk? Tí sa s nami radi zahrajú na schovávačku.

S najväčšou pravdepodobnosťou môžeme pri bežnej prechádzke stretnúť zástupcov nižších živočíchov – slimáky, chrobáky, včielky, motýle. Stavovce bývajú o čosi rafinovanejšie, radšej sa pred nami skryjú. Ich prítomnosť môžeme vypozorovať podľa stôp, ktoré za sebou zanechávajú.

Teraz v zime, hlavne ak je sneh, môžeme pozorovať stopy v snehu a hádať, ktoré zvieratko sa kam išlo ukryť. V lete nájdeme stopy skôr náhodne, napríklad ako odtlačky v blate, nie v súvislých pásoch. V každom prípade pozorovanie stôp prináša akýsi tajomný pocit. Je to ako prírodná detektívka. Komu stopy patria? A kde teraz je? Nestojí kdesi za mnou? :-)

Niektoré z týchto stôp už poznám, mnohé však nie. A koľkokrát si narýchlo nespomeniem. Lenže stopy, to nie sú len otlačky končatín. Zvieratá môžeme identifikovať aj podľa mnohých iných „stôp“, ktoré nám zanechávajú. A na ich rozlúštenie som objavila túto megasuperskú knihu Stopy živočíchov.

V prvej časti sú samozrejme odtlačky končatín zvierat – ich obrázky a krátky popis k jednotlivým druhom.

Ako som už spomínala, okrem stôp od nôh na zemi, môžeme nájsť aj iné znaky prítomnosti zvierat. Napríklad si môžeme všímať vtáčie hniezda. Rôzne druhy vtákov si ich stavajú rôznym spôsobom a identifikovať obyvateľa môžeme aj keď nájdeme hniezdo opustené.

Na vajíčka sme my zatiaľ netrafili, no ak by náhodou, v knihe sú popísané aj tie.

Vysoká zver zas ako stopu môže zanechať parožie – to je parádny identifikačný prvok.

Priznám sa, keď nájdem túto „stopu“ na chodníku, okamžite kričím „pozor, nešliapni do toho!“. Nikdy mi nenapadlo zaoberať sa trusom. Ale oddaný (detský) zoológ určite využije aj túto možnosť vedeckého bádania! :-) Spomedzi svojich detí už mám aj presný typ, kto s tým príde prvý. Hádam to nebude treba dávať dolu z topánok…

V druhej časti knihy nájdeme podrobnejšie opisy zvierat spolu s nádhernými fotografiami. Áno, na fotky som zaťažená, no a čo! :-) Tieto sú ozaj nádherné, radosť prezerať!

V príslušnom textovom popise sa dozvieme základné informácie o výskyte, veľkosti, hmotnosti, potrave či iných typických znakoch.

Formát knihy je šikovný, pokojne vojde do batoha a môžeme sa s ňou vybrať priamo do terénu. Och, aby už prišla jar! Neviem sa dočkať dlhších výletov, ktoré v mrazoch nezvládam. A už uvažujem, že si zo série obstarám aj liečivé rastliny a jedlé bylinky… alebo stromy a hmyz… alebo ako sa poznám, zozbieram aj celú sériu :-)

1 Comment on Stopy živočíchov

  1. Opäť ďakujem za skvelý typ:-)Práve minule sme kŕmili zvieratka v lese a pozorovali odkiaľ kam išli a typovali komu stopy v snehu patria. S touto knihou to bude na budúce omnoho jednoduchšie. Krásny dnik. Gabika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.