Čítam rada, snažím sa čítať každý deň… zvyčajne sa k tomu dostanem až večer a keďže som v poslednej dobe siahala viac-menej len po náučnej literatúre, večer mi už práve nepálilo, pri knihách som zaspávala a som si ráno už i tak nič nepamätala.
A potom sa mi dostali do rúk Štyri dohody. Ktosi to odporúčal na facebooku a zaujal ma názov.

Priznám sa, po prvých pár stranách som mala pocit – čo je toto za „psycho“? Ale čítať som neprestala. Nevedela som sa od knihy odtrhnúť. „Zhltla“ som ju za dva večery, ale po jej prečítaní som si musela dať pár dní od kníh pauzu. Aby som to všetko strávila, premyslela, precítila. Forma a štýl, akým je kniha písaná, je tak trochu zvláštny a samozrejme nemusí vyhovovať každému. Ale pravda, ktorú v sebe skrýva, je taká jednoduchá a zároveň zložitá, až to vyráža dych. A núti sa zamyslieť. 

Ani neviem, čo vlastne o knihe napísať… najradšej by som ju sem prepísala celú. Tak aspoň stručný súhrn, toto sú štyri dohody:

NEZNEUŽÍVAJTE SLOVO
Vyjadrujte sa jasne a presne. Hovorte len to, čo si myslíte. Vyvarujte sa používania slova proti sebe alebo ohovárania druhých. Užívajte silu svojho slova pre pravdu a lásku.

NEBERTE SI NIČ OSOBNE
Nič z toho, čo robia druhí, nerobia kvôli vám. Čo iní hovoria a robia, je prejavom ich vlastnej reality, ich vlastného sna. Ak budete imúnni voči názorom a skutkom druhých, nestanete sa obeťou zbytočného utrpenia.

NEVYTVÁRAJTE SI ŽIADNE DOMNIENKY
Nájdite odvahu klásť otázky a vyjadriť to, čo skutočne chcete. Komunikujte s ostatnými tak jasne, ako len dokážete, aby ste sa vyhli nedorozumeniam, smútku a drámam. Už s touto jedinou dohodou môžete úplne zmeniť svoj život.
(ó, áno, súhlasím! koľkokrát si domýšľame, veci typu „on ma nemá rád keď tak na mňa škaredo pozrel… určite si o mne myslí že….“ a milión podobných vecí, však?)

VŽDY ROBTE VŠETKO TAK, AKO NAJLEPŠIE DOKÁŽETE
Vaše schopnosti konať sa podchvíľou menia, budú rôzne ak ste zdraví, alebo naopak chorí.
Za akýchkoľvek okolností robte jednoducho všetko tak, ako najlepšie dokážete a vyhnete sa sebaodsudzovaniu a ľútosti. 

A týmto asi skončím. Prečítajte si knihu, raz, druhý raz… a hlavne, aplikujte v praxi. A bude nám to všetkým krásne! :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.