Knihy už dávno nie sú len rovné stránky potlačené písmenkami. Tie dnešné už majú všelijaké tvary, farby, materiály aj najrôznejšie doplnky. A hoci som spočiatku bola skeptická voči týmto modernostiam, už som objavila ich čaro a vždy sa poteším, keď nejakú super výnimočnú objavím. Dnes teda výber našich najobľúbenejších priestorových, tzv. pop-up kníh.

Začneme podľa veku, knižočkou Záhrada z dielne vydavateľstva Svojtka. Okienkové knihy u nich už majú svoju tradíciu, no táto je iná práve v tom, že nie je okienková, ale priestorová. A ozaj, že krásne urobená! Hoci je určená pre menšie deti, veru aj mne sa oči rozžiarili, keď som ju videla!

Pre jej detailné vypracovanie by som ju s najmladšími detičkami nenechávala osamote. :-) Len tak, pre istotu, aby sa im nezažiadalo nádherné kvetinky trhať. Zato prezerať si ju je skutočne pôžitok pre oči.




Rozprávkové knihy od priekopníka priestorových kníh Vojtecha Kubaštu, ktoré vydáva vydavateľstvo Albatros, máme už niekoľko. A vždy je na čo pozerať.

Keď sa stránky knihy premenia na malé divadelné pódium, dej rozprávky sa odohráva priamo pred očami malého čitateľa. To je hneď dvojitý umelecký zážitok!

Náš najmladší na nich frčí od bábätkovských čias, ale ešte aj dnes si rád vyberie svoju obľúbenú O vlkovi a siedmich kozliatkach, hoci ju už aj tak pozná naspamäť. :-)


Z iného súdka je veľká interaktívna kniha Naj Vesmír v pohybe. Je kombináciou priestorovej a okienkovej knihy. Vizuálne je veľmi pekná a navyše sa v nej aj čo-to zaujímavého dozvieme.

V tejto vydarenej sérii majú Svojtkovci aj iné motívy, no u našich chalanov je vesmír úplne nevyčerpateľná téma, takže u nás voľba bola jasná. :-) A keď vidím, že sa pripravuje z tejto edície aj Planéta Zem, myslím, že už viem, kde budem najbližšie míňať úspory.



A najlepšie na koniec. Créme de la créme medzi priestorovými knihami a živý dôkaz toho, že tento druh kníh nie je len zábavka pre malé deti. Ľudské telo od Richarda Walkera. Hoci v slovenčine vyšla minulého roku, štýl ilustrácii vyvoláva dokonale starodávny dojem.

Okrem priestorového vyobrazenia jednotlivých orgánových sústav sa dá jednotlivými prvkami aj hýbať, či ďalej ich otvárať, čo simuluje priebeh pitvy, postupného odkrývania orgánov tak, ako sú v tele naozaj uložené.

Pre nadšenca biológie ľudského tela (ako som napríklad ja :-)) je to skvost domácej knižnice. Veru ani svojim starším deťom ju nedovolím brať do rúk bez môjho prísneho dohľadu. Nech nám vydrží nepoškodená, napokon im samotným môže ešte dlho poslúžiť pri učení.



Listovačky som pridala do výberov na mojom Instagrame ;-) A ak máte nejakú knihu, vašu srdcovku, poteším sa tipom! Veď dobrých kníh sa všade veľa zmestí, všakže. :-)

Majte krásne leto!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.